Do końca lipca w Kordegardzie mogą Państwo zobaczyć wystawę prezentującą straty wojenne odzyskane w ostatnich latach. To dzieła sztuki, które przed II wojną światową znajdowały się w kolekcjach wrocławskich muzeów.
„Zgodnie z obowiązującym prawem międzynarodowym restytucja dzieł pochodzących z tych terenów odbywa się do miejsca ich pierwotnego pochodzenia” – mówi w podcaście Ewa Witkowska z Departamentu Restytucji Dóbr Kultury MKiDN, kuratorka wystawy. Choć od zakończenia wojny minęło wiele lat, temat restytucji dzieł sztuki wciąż pozostaje żywy. Obecnie w toku znajduje się 125 spraw restytucyjnych.
„W czasie wojny, kiedy nasilały się naloty alianckie, wzmagały się działania wojenne na tych ziemiach, Niemcy podjęli w 1942 roku decyzję o zabezpieczeniu dzieł sztuki z muzeów wrocławskich” – opowiada nasza rozmówczyni. W przypadku wielu obiektów prezentowanych w Kordegardzie, ostatnie archiwalne wzmianki na ich temat prowadzą do Kamieńca Ząbkowickiego. W audycji usłyszą Państwo o znajdujących się tam niegdyś składnicach.
Część z obiektów prezentowanych na wystawie nie jest udostępniona publiczności na co dzień. Zobaczą Państwo m.in. „Most Augusta w Dreźnie” pędzla Gottharda Kuehla, „Historię Apolla i Dafne” Abrahama Bloemaerta czy XVII-wieczny sztambuch. Ekspozycja potrwa do 31 lipca 2022 roku.
fot. NCK
Utracone/Odzyskane. Z kolekcji wrocławskich – transkrypcja podcastu