Utracone / Odzyskane. Z kolekcji wrocławskich

Do końca lipca w Kordegardzie mogą Państwo zobaczyć wystawę prezentującą straty wojenne odzyskane w ostatnich latach. To dzieła sztuki, które przed II wojną światową znajdowały się w kolekcjach wrocławskich muzeów.

„Zgodnie z obowiązującym prawem międzynarodowym restytucja dzieł pochodzących z tych terenów odbywa się do miejsca ich pierwotnego pochodzenia” – mówi w podcaście Ewa Witkowska z Departamentu Restytucji Dóbr Kultury MKiDN, kuratorka wystawy. Choć od zakończenia wojny minęło wiele lat, temat restytucji dzieł sztuki wciąż pozostaje żywy. Obecnie w toku znajduje się 125 spraw restytucyjnych.

„W czasie wojny, kiedy nasilały się naloty alianckie, wzmagały się działania wojenne na tych ziemiach, Niemcy podjęli w 1942 roku decyzję o zabezpieczeniu dzieł sztuki z muzeów wrocławskich” – opowiada nasza rozmówczyni. W przypadku wielu obiektów prezentowanych w Kordegardzie, ostatnie archiwalne wzmianki na ich temat prowadzą do Kamieńca Ząbkowickiego. W audycji usłyszą Państwo o znajdujących się tam niegdyś składnicach.

Część z obiektów prezentowanych na wystawie nie jest udostępniona publiczności na co dzień. Zobaczą Państwo m.in. „Most Augusta w Dreźnie” pędzla Gottharda Kuehla, „Historię Apolla i Dafne” Abrahama Bloemaerta czy XVII-wieczny sztambuch. Ekspozycja potrwa do 31 lipca 2022 roku.

fot. NCK

Utracone/Odzyskane. Z kolekcji wrocławskich – transkrypcja podcastu

 

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera