Meblościanka, półkotapczan i mikroapartamenty

tango zacheta

O mieszkaniowej gimnastyce czasów PRL i zależności między polityką a architekturą opowiada wystawa „Tango na 16 metrach kwadratowych”. Jest to również refleksja na temat dzisiejszego mieszkalnictwa. 

Projekt „Tango na 16 metrach kwadratowych” zajął drugie miejsce w konkursie na wystawę w Pawilonie Polskim na 16. Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji – La Biennale di Venezia. Zespół kuratorski inspirował się oskarową animacją Zbigniewa Rybczyńskiego „Tango” z 1980 roku. A w centralnym punkcie wystawy umieścił meblościankę.

Wystawę można oglądać w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki do 14 października. A przed zwiedzaniem zachęcamy do wysłuchania rozmowy z jej kuratorami – Agnieszką Batkiewicz, Veroniką Mayr i Xanderem van Dijkiem.

Zdjęcia: materiał prasowe; po lewej – „Tango”, reż. Zbigniew Rybczyński, 1980, dzięki uprzejmości Filmoteki Narodowej — Instytutu Audiowizualnego; po prawej: wyposażenie wnętrz mieszkalnych na osiedlach wielkopłytowych, Lublin, zdjęcie dzięki uprzejmości Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. 

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Zapisz się do Newslettera