Dramat Sławomira Mrożka z 1964 r. powraca na deski stołecznego Teatru Polskiego po dokładnie 33 latach. Wtedy z dramatem zmierzył się tu Kazimierz Dejmek. Tym razem spektakl wyreżyserował Wawrzyniec Kostrzewski, który podkreśla, że celowo stworzył farsę, świadomie rezygnując z dramatu idei.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
Premiera „Tanga” w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego zainaugurowała cykl wydarzeń związanych ze 110. rocznicą otwarcia Teatru Polskiego, a także z przypadającą w tym roku dziesiątą rocznicą śmierci Sławomira Mrożka.
„Tango” było wystawiane na polskich scenach ponad 100 razy, z dramatem mierzyli się m.in. Erwin Axer, Kazimierz Dejmek czy Jerzy Jarocki. Niejednokrotnie te inscenizacje były uznawane za „teatralne wydarzenia” i do dziś ich wartość artystyczna jest podkreślana przez krytyków.
„Tango” w interpretacji Kostrzewskiego jest dużo bardziej dynamiczne, a tekst został też mocno skrócony. Jak tłumaczy reżyser, ten zabieg ma m.in. pomóc w dotarciu do młodych ludzi, z myślą o których powstał spektakl. Kostrzewski wydobył z tekstu ukrytą w nim farsę, w myśl słów, które Stomil skierował do swojego syna Artura „Dzisiaj tragedia jest już niemożliwa (…). Farsa i nic więcej”. To komentarz reżysera odnośnie do aktualnej sytuacji społecznej: upadku autorytetów, braku świętości, wszechobecnych podziałów.
W spektaklu wykorzystano wizytówkę Teatru Polskiego, czyli obrotową scenę, dzięki której dom głównych bohaterów, szczegółowo opisany w didaskaliach przez Mrożka, został pieczołowicie odtworzony. Częścią inscenizacyjnego rozmachu są kostiumy, mające bardzo duże znaczenie dla treści przedstawienia.
Na scenie oglądamy Pawła Krucza (Artur), Ewę Makomaskę (Eleonora), Adama Cywkę (Stomil), Halinę Łabonarską (Eugenia), Jerzego Schejbala (Eugeniusz), Wojciecha Czerwińskiego (Edek) oraz Annę Cieślak (Ala).
Gościem Audycji Kulturalnych był reżyser teatralny – Wawrzyniec Kostrzewski.
Zdjęcia: Teatr Polski / fot. Karolina Jóźwiak
Rzeczywistość zmusza nas do reakcji – Tango w Teatrze Polskim – transkrypcja podcastu