Szkło, metal, detal. Modernistyczna architektura Gdyni

W rozrastającej się Gdyni lat 30. na pierwszy plan wysunął się modernizm, który zrewolucjonizował myślenie o architekturze. Podążając za twórcami wirtualnej platformy edukacyjnej, rozmawiamy o nim z perspektywy detali, które zazwyczaj umykają naszej uwadze.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

W 2016 roku, rok po uznaniu gdyńskiego śródmieścia za pomnik historii, powstała wystawa, której celem było zwrócenie uwagi na potrzebę ochrony i konserwacji modernistycznych detali wykończeniowych. Znalazły się wśród nich m.in. klamki, płytki czy elementy okienne o niemal stuletniej historii. Projekt „Szkło, metal, detal” przywoływał też założenia modernizmu, zorientowane na poprawę warunków mieszkaniowych i funkcjonalność budynków. Rozszerzeniem idei stała się platforma internetowa „Szkło, metal, detal. Gdyński modernizm w sieci”, będąca kompendium wiedzy o modernistycznym dziedzictwie Gdyni, powstała dzięki środkom Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.

W Audycjach Kulturalnych gościmy koordynatorkę projektu – dr Annę Śliwę z Muzeum Miasta Gdyni, która opowiada o kontekście rozwoju modernizmu w mieście. Z naszej rozmowy dowiedzą się Państwo, gdzie znaleźć można oryginalne podłogi z „gorsecików” czy ówczesne rozwiązania doświetlające zimowe ogrody. Pytamy też o to, czy modernistyczna architektura przetrwała próbę czasu.

Projekt jest dostępny na stronie internetowej.

A skoro modernizm, to i Bauhaus! Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której Ewa Solarz oprowadza nas po wystawie stworzonej w ramach festiwalu Wschód Kultury Inne Brzmienia w Lublinie.

Szkło, metal, detal. Modernistyczna architektura Gdyni – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera