Bauhaus – szkoła nie tylko dla dorosłych

W 1919 roku Walter Gropius założył w Weimarze szkołę artystyczną, która zrewolucjonizowała dotychczasowe myślenie o projektowaniu. Kuratorka wystawy „Bauhaus – szkoła nie tylko dla dorosłych”, Ewa Solarz, opowiada w Audycjach Kulturalnych o wyjątkowości tego miejsca i przełomowych rozwiązaniach twórców szkoły.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Od Waltera Gropiusa przez Hannesa Meyera po Ludwiga Miesa van der Rohe. Od elementarnej edukacji po najważniejsze projekty lat dwudziestych. Audycje Kulturalne odwiedzają lubelską wystawę o Bauhausie przeznaczoną dla najmłodszych.

Nasza rozmówczyni opowiada o dziejach słynnej szkoły i niecodziennym podejściu do nauczania, które propagowali jej założyciele. Dowiemy się, dlaczego korytarze placówki wypełniał zapach czosnku i jaką teorię wyznawał Wassily Kandinsky. Odkryjemy też kilka prostych zasad, które pozwolą rozpoznać budynki i wnętrza zaprojektowane w duchu nieśmiertelnego Bauhausu.

Wystawa „Bauhaus – szkoła nie tylko dla dorosłych” powstała w ramach festiwalu Wschód Kultury Inne Brzmienia. Ekspozycja jest dostępna dla zwiedzających w Warsztatach Kultury w Lublinie.

Bauhaus – szkoła nie tylko dla dorosłych – transkrypcja podcastu

Zapraszamy również do wysłuchania naszego podcastu, w którym szukamy polskich wątków w stuletniej historii Bauhausu, a także innych podcastów zrealizowanych podczas tegorocznego Wschodu Kultury:

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera