Po raz pierwszy w historii polskiego muzealnictwa prezentowana jest tak bogata kolekcja rokokowych eksponatów ze Śląska. W Muzeum Narodowym we Wrocławiu, w Pawilonie Czterech Kopuł można oglądać ponad 500 dzieł najlepszych artystów epoki. Wystawa została przygotowana w związku z 75–leciem muzeum.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
Gościem Audycji Kulturalnych jest Piotr Oszczanowski – pomysłodawca i koordynator wystawy pt. „Szaleństwo rokoka! Fascynacja rokokiem na Śląsku (XVIII-XXI w.)”, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Praca nad wystawą była dla siedemnastu kuratorów dwuletnią, zaskakującą podróżą. Jak powiedział gość audycji „Śląsk do tej pory był dla rokoko ziemią nieznaną”. W jaki sposób pojawił się na tych terenach i dlaczego akurat tam tak dobrze rozwinął się w czasie wojennej zawieruchy XVIII wieku?
W rozmowie usłyszą Państwo m.in. historię ocalonego żyrandola Fryderyka Wielkiego, a także wyjątkowo zdobionej szafy wrocławskiej, która produkowana była tylko w tym mieście, a dziś jest dumą wielu największych kolekcji światowych.
Na wystawie znajdziemy nie tylko eksponaty z XVIII wieku, ale również prace artystów współczesnych, inspirujących się rokokiem Wśród nich znalazło się dzieło Aliny Szapocznikow pt. „Piersi” otoczone osiemnastowiecznymi portretami.
Rokokowe malarstwo, rzeźbę, grafikę, meble, porcelanę, wykwintne ubiory, akcesoria mody, a także instalacje wideo i fotografie można oglądać do 14 stycznia 2024 roku.
fot. Żyrandol pałacowy, Niemcy, Poczdam-Berlin? ok. 1760; Muzeum Narodowe we Wrocławiu.
Zachwycić się bogactwem, czyli szaleństwo rokoka we Wrocławiu – transkrypcja podcastu