Dzieła najważniejszych twórców ze Szwecji, Danii, Norwegii, Finlandii i Islandii przełomu XIX i XX wieku można oglądać w Warszawie. Przekrojowa wystawa prezentuje kluczowe tematy podejmowane przez artystów – naturę, życie w krajach północnych i emocjonalność człowieka.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
Na wystawie zobaczymy obrazy powstałe w latach 1880–1910. Obok prac Richarda Bergha, Kitty Lange Kielland czy Vilhelma Hammershøia zobaczymy płótna polskich twórców. To m.in. Stanisław Witkiewicz i Olga Boznańska. Kuratorzy zwracają w ten sposób uwagę na podobieństwa rodzimej i nordyckiej sztuki tego okresu.
„Widzowie mówią, że wystawa daje im poczucie emocjonalnego oczyszczenia” – wskazuje współkurator pokazu i gość Audycji Kulturalnych, Wojciech Głowacki. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy, z której dowiedzą się Państwo, dlaczego przybliżany na ekspozycji okres był tak istotny w sztuce nordyckiej.
Wystawa „Przesilenie. Malarstwo Północy 1880-1910” potrwa do 5 marca 2023 roku.
Obraz: Peder Severin Krøyer (1851–1909, Dania) „Wypłynięcie łodzi rybackich po zachodzie słońca”, Skagen 1894–1895, olej, płótno, ARoS, Aarhus Art Museum, fot. ARoS Aarhus Art Museum.