Przesilenie. Malarstwo Północy w Muzeum Narodowym w Warszawie

Dzieła najważniejszych twórców ze Szwecji, Danii, Norwegii, Finlandii i Islandii przełomu XIX i XX wieku można oglądać w Warszawie. Przekrojowa wystawa prezentuje kluczowe tematy podejmowane przez artystów – naturę, życie w krajach północnych i emocjonalność człowieka.

Na wystawie zobaczymy obrazy powstałe w latach 1880–1910. Obok prac Richarda Bergha, Kitty Lange Kielland czy Vilhelma Hammershøia zobaczymy płótna polskich twórców. To m.in. Stanisław Witkiewicz i Olga Boznańska. Kuratorzy zwracają w ten sposób uwagę na podobieństwa rodzimej i nordyckiej sztuki tego okresu.

„Widzowie mówią, że wystawa daje im poczucie emocjonalnego oczyszczenia” – wskazuje współkurator pokazu i gość Audycji Kulturalnych, Wojciech Głowacki. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy, z której dowiedzą się Państwo, dlaczego przybliżany na ekspozycji okres był tak istotny w sztuce nordyckiej.

Wystawa „Przesilenie. Malarstwo Północy 1880-1910” potrwa do 5 marca 2023 roku.

Obraz: Peder Severin Krøyer (1851–1909, Dania) „Wypłynięcie łodzi rybackich po zachodzie słońca”, Skagen 1894–1895, olej, płótno, ARoS, Aarhus Art Museum, fot. ARoS Aarhus Art Museum.

 

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera