Co Polki nosiły w XX wieku?

polskie piekno

Poprzednie stulecie upłynęło pod znakiem przemian – politycznych, militarnych, gospodarczych i społecznych. Zmieniała się także moda, niemal z dekady na dekadę. Kobiety skracały spódnice i włosy, zrzucały gorsety i zamiast sukienek wybierały spodnie. Za nowymi trendami podążały także Polki, choć często musiały je dostosowywać do swoich ograniczonych możliwości. O tym, jak sobie z tym radziły, opowiedziała mi vlogerka i miłośniczka stylu vintage, Karolina Żebrowska.

Karolina prowadzi bloga Domowa Kostiumologia i kanał w serwisie YouTube. Rozprawia się tam z mitami, które narosły wokół mody vintage. Na początku zeszłego roku nagrała film, w którym pokazuje, jak zmieniała się polska moda (LINK). A kilka tygodni temu w wydawnictwie Znak ukazała się jej książka „Polskie piękno. Sto lat mody i stylu”, która była pretekstem do nagrania tego odcinka.

W rozmowie wspominamy między innymi o przedsiębiorstwie Moda Polska, które odegrało dużą rolę w przenoszeniu paryskich trendów nad Wisłę. Poświęciliśmy mu jeden z poprzednich odcinków Audycji Kulturalnych (słuchaj o Modzie Polskiej w Audycjach). Moda była także hasłem w Kulturalnym Alfabecie Niepodległości (posłuchaj odcinka). A rekonstrukcją mody z pierwszej połowy XX wieku zajmują się członkinie Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Bluszcz”, z którymi spotkałam się jesienią zeszłego roku (posłuchaj o rekonstrukcji).

Kulturalny Alfabet Niepodległości to 26 krótkich nagrań, które zostały stworzone przez Audycje Kulturalne, platformę audio Narodowego Centrum Kultury, z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W kolejnych odcinkach, inspirowanych rozmaitymi dziedzinami kultury, tworzymy bogatą mozaikę polskiej przeszłości i teraźniejszości.
W ramach cyklu usłyszymy m.in. o tym, kto ze znanych poetów był przez pewien czas cenzorem w II RP czy łatwo było dosiąść się do sławnego stolika Skamandrytów, a także o tym, co opowiadał swojej ulubionej indyczce w warszawskiej kawiarni Kresy Romuald Kamil Witkowski.

Te oraz inne kulturalne ciekawostki, osadzone w kontekście stu lat niepodległości, poznamy m. in. dzięki takim znakomitościom jak: Katarzyna Kłosińska, Sławomir Koper, Grzegorz Majchrzak, Piotr Rypson oraz Adam Strug.

Projekt zrealizowany we współpracy z programem Niepodległa.

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapisz się do Newslettera