Polskie bajki wrócą pod strzechy – Jarosław Lipszyc

Jaś i Małgosia, Kopciuszek i Calineczka to popularne w naszym kraju bajki zagraniczne. O tradycyjnych polskich klechdach mało kto pamięta. Fundacja Nowoczesna Polska chce to zmienić.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Projekt „Z naszej bajki” ma sprawić, że szukając wartościowych tekstów do czytania dzieciom, będziemy sięgać nie tylko po zbiory Braci Grimm i Hansa Christiana Andersena, ale także po rodzime, ludowe bajki. Fundacja Nowoczesna Polska przeszukuje dostępne źródła i archiwa i wybiera najciekawsze historie. Kolejnym krokiem będzie ich uwspółcześnienie. Tym zajmą się dzisiejsi autorzy, między innymi Joanna Papuzińska. Fundacja chce także przygotować bajki w wersji audio nagrane w gwarze przez twórców ludowych.

Fundacja Nowoczesna Polska od dziesięciu lat prowadzi internetową bibliotekę WolneLektury.pl. Tam też na wolnej licencji udostępni bajki w wersji tekstowej i dźwiękowej. Dzięki temu zgodnie z prawem wszyscy zainteresowani będą mogli je bezpłatnie przeglądać, pobierać na swój komputer, a także udostępniać innym i cytować.

Projekt „Z naszej bajki” jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pierwszych efektów możemy spodziewać się jeszcze przed końcem 2017 roku. A tymczasem zapraszamy do wysłuchania rozmowy z prezesem Fundacji Nowoczesna Polska, Jarosławem Lipszycem.

Polskie bajki wrócą pod strzechy – Jarosław Lipszyc – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Zapisz się do Newslettera