Polska bohaterka francuskiego komiksu – Jean-David Morvan, Severine Trefouel

W naszym kraju Ireny Sendlerowej nikomu nie trzeba przedstawiać. We Francji mało kto słyszał o jej bohaterskich czynach. Ale to właśnie tam powstał komiks opowiadający jej historię. Jean-David Morvan o losach Ireny dowiedział się przypadkiem. Opowieść o niezwykle odważnej kobiecie ratującej żydowskie dzieci z getta wywarła na nim tak duże wrażenie, że postanowił na swój sposób ją opisać. Do współpracy przy scenariuszu zaprosił Severine Trefouel. Historię opartą na życiu Ireny zilustrował David Evrard, a pokolorował Walter.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Praca nad komiksem była dla nich wyzwaniem. Zależało im, żeby dzieje polskiej bohaterki mógł poznać każdy, niezależnie od wieku. A w życiu Sendlerowej nie brakowało okrucieństwa. W okupowanej przez nazistów Warszawie nie było bezpiecznie. Jeszcze gorsza była sytuacja Żydów zamkniętych przez Niemców w gettcie. W otoczonej murem części miasta ginęli z powodu chorób i niedożywienia. Śmiercią kończyła się także każda próba ucieczki. To piekło Irena Sendlerowa, pracownica opieki społecznej, oglądała na co dzień. Aż któregoś dnia postanowiła działać. Z narażeniem życia uratowała z getta prawie 2500 żydowskich dzieci. W 1965 roku została uznana za Sprawiedliwą Wśród Narodów Świata.
Do tej pory we Francji ukazały się dwie części komiksu “Irena”. Nad trzecią wciąż trwają prace. Polskojęzyczna wersja miała swoją premierę podczas festiwalu Komiksowa Warszawa. Tam też spotkaliśmy się z twórcami “Ireny”.

Polska bohaterka francuskiego komiksu – Jean-David Morvan, Severine Trefouel – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Zapisz się do Newslettera