Choć uzdolnionych projektantów szkła w Polsce nigdy nie brakowało, trudno znaleźć dziś rzetelne informacje na temat ich wzorów. Anita Bialic, prezes Fundacji Fly with Art, za cel postawiła sobie zinwentaryzowanie części zasobów polskiego dizajnu szkła. Tak powstał portal, o którym rozmawiamy w tym odcinku Audycji Kulturalnych.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
Nieco ponad 70 lat temu we wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych stworzono Wydział Ceramiki i Szkła. To właśnie tam kształciło się wielu uzdolnionych projektantów, realizujących później swoje prace w hutach szkła. Zmiany gospodarczo-ustrojowe doprowadziły z czasem do likwidacji tych zakładów, jednak projektowanie szkła pozostaje wciąż żywą gałęzią wzornictwa.
Projekt „Polscy projektanci szkła 1950-2020” jest internetowym zbiorem prac 30 wybranych twórców, uzupełnionym o noty biograficzne i opinie badaczy. Jak tłumaczy Anita Bialic, większość polskich projektantów szkła nie doczekała się dotąd własnego portfolio. Na stronie znaleźć można również historię kilkunastu hut szkła, a uruchomiony fanpage stał się miejscem poszukiwań i wymiany informacji wszystkich zainteresowanych tematem wzornictwa szkła w Polsce. Zapraszamy do wysłuchania podcastu, w którym rozmawiamy o projekcie i współczesnych realiach produkcji szklanych obiektów użytkowych.
Projekt został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.
Jeśli zainteresował Państwa temat poruszany w rozmowie, polecamy wysłuchanie podcastu „Odwiedzamy Miasto Szkła”. To odwiedziny w Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie.
Zdjęcia pochodzą ze strony www.polscyprojektanciszkla.pl.
Fot. Sebastian Pietkiewicz, Kultowe formy: karafka, poj. 1000 ml; szklanka long, poj. 380 ml; słoik, poj. 1000 ml; karafka z korkiem, poj 1000 ml; szklanka do whisky, poj. 320 ml; 2014, Huta Szkła Kryształowego „Julia”.
Polscy projektanci szkła 1950-2020 – transkrypcja podcastu