Poczuj się jak mistrz! Tablet zamiast pędzla i sztalugi w Zamku Królewskim

Podczas zajęć edukacyjnych organizowanych w zamkowym muzeum, uczestnicy będą korzystać z nowej aplikacji, która pozwala odtworzyć proces tworzenia obrazów najwybitniejszych malarzy. Imituje ona nie tylko materiał, na którym powstawały dzieła, ale także włosie pędzla i pigmenty. Co ważne, jak w przypadku prawdziwego malowania, błędów nie da się cofnąć!

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Aplikacja firmy Well of Art będzie wykorzystywana w cyklu zajęć muzealnych dla młodszych uczestników. Cykl nosi tytuł „Maluj jak mistrz” – młodzi adepci sztuki będą bowiem próbowali nawiązywać do techniki malowania Rembrandta. Dwa jego obrazy można oglądać w Zamku Królewskim. Są nimi „Dziewczyna w ramie obrazu” oraz „Uczony przy pulpicie”.

Użytkownicy aplikacji mają do wyboru malowanie na desce lub na płótnie, mogą też zdecydować jakiego pędzla będą używać: szczeciniastego czy sobolowego. Kolory uzyskiwane są za pomocą kilkunastu pigmentów, odtworzonych na podstawie badań przez naukowców. Aplikacja odwzorowuje prawdziwe ruchy pędzla, a także zachowanie farby na materiale: inaczej reaguje chwilę po nałożeniu, inaczej, kiedy wyschnie. Z tym wiąże się także znaczące ograniczenie – użytkownik nie może cofnąć swojego ruchu po wyschnięciu farby. Tę możliwość ma kilka sekund po nałożeniu koloru, podobnie jak malarz, który może zetrzeć świeżą farbę.

Warsztaty z wykorzystaniem aplikacji „Glaze” zaczynają się jednak od oglądania obrazu, który jest przedmiotem spotkania – to czas na podziwianie detali i rozmowę z edukatorami. Później uczestnicy przechodzą do Sali warsztatowej, gdzie za pomocą aplikacji będą tworzyli własne obrazy inspirowane wybitnym pierwowzorem.

O aplikacji wykorzystywanej w Zamku Królewskim w Warszawie, w Audycjach Kulturalnych opowiedzieli Zofia Czartoryska z firmy Well of Art oraz Michał Sobieraj, kierownik działu edukacji w Zamku Królewskim w Warszawie.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Zamku Królewskiego / fot. Volatus, M.Sobieraj

Poczuj się jak mistrz! Tablet zamiast pędzla i sztalugi w Zamku Królewskim – transkrypcja podcastu

 

 

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera