Do 10 grudnia w Kordegardzie prezentowane są 33 prace Artura Szyka – ilustratora, grafika i karykaturzysty. To między innymi iluminowane ilustracje ze „Statutu Kaliskiego”, antybolszewickie plakaty i seria pocztówek z 1939 roku. Postać artysty przybliżamy w rozmowie z kuratorką – Agnieszką Bebłowską Bednarkiewicz.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
„Był niesłychanie znany w Stanach Zjednoczonych, a w Polce, pomimo zorganizowanych już wystaw, jest zupełnie nierozpoznawalny” – mówi gość Audycji Kulturalnych. Oś wystawy prezentowanej w Kordegardzie tworzą trzy daty ważne w życiu twórczym Szyka. To 1920, 1932 i 1939 rok. Cała ekspozycja skomponowana jest wokół patriotycznego wątku jego działalności artystycznej.
Artur Szyk nie tylko walczył piórkiem i karykaturą – brał też czynny udział w wojnie z bolszewikami. W Ameryce zamieszkał w 1940 roku. Był patriotą polskim, izraelskim i amerykańskim. Nad Wisłą jego twórczość wciąż pozostaje mało znana. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy na temat artysty, którego Eleanor Roosevelt nazwała „jednoosobową armią”.
Wystawę „Patriota / Artur Szyk” można oglądać w Kordegardzie do 10 grudnia 2023 roku.
Audiodeskrypcja życiorysu, „Statutu Kaliskiego” i jednego z plakatów jest dostępna na stronie galerii.
Zdjęcia: widoki wystawy fot. Mateusz Grochocki / Narodowe Centrum Kultury
Patriota – Artur Szyk – transkrypcja podcastu