„Panny sprawiedliwe wśród narodów świata”

Ukrywały żydowskie rodziny, ratowały dzieci z getta, ryzykowały życiem swoim i swoich bliskich. Jednym się udało, inne zginęły od niemieckich kul. Ich historie opowiadają teraz polskie wokalistki.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Od sześciu lat Dariusz Malejonek, lider formacji Maleo Reggae Rockers, jest zaangażowany w projekt muzyczno-historyczny opowiadający o kobietach, które brały udział w Powstaniu Warszawskim, o ich losach w trakcie i po II wojnie światowej. Po pannach morowych, wyklętych i wygnanych przyszedł czas na spotkanie z historiami Polek, które podczas wojny z narażeniem życia ratowały Żydów.

Do udziału w nagraniach Darek Malejonek ponownie zaprosił wokalistki z różnych pokoleń i tworzące w różnych stylach muzycznych. Są wśród nich Renata Przemyk, Katarzyna Groniec, Ania Rusowicz, Marcelina, Kasia Cerekwicka, Anna Witczak-Czerniawska z zespołu Dikanda, Mona, Dora i Fala z Paresłów, Gonix, Lilu, Angelika Korszyńska-Górny, Kasia Malejonek, Basia Pospieszalska i Olga Szomańska. I podobnie jak w przypadku poprzednich wydawnictw, panie samodzielnie zgłębiały historie swoich bohaterek i pisały teksty. Na płycie znajdziemy piosenki opowiadające z perspektywy kobiet o dramatycznych wydarzeniach czasów Holocaustu oraz utwory inspirowane autentycznymi wydarzeniami. Opowiadają one o losach Ireny Sendlerowej, rodziny Ulmów z Markowej rozstrzelanej przez Niemców, małżeństwa Żabińskich ukrywających Żydów w warszawskim ogrodzie zoologicznym, ale też o mniej znanych bohaterach i bohaterkach ratujących uciekinierów z getta.

Płyta „Panny Sprawiedliwe wśród Narodów Świata” ukaże się 9. lutego dzięki współpracy Maleo Reggae Rockers i Narodowego Centrum Kultury. 1 lutego w warszawskim klubie Palladium odbędzie się koncert promujący ten album.

O płycie i koncercie rozmawiamy z Darkiem Malejonkiem. Poniżej zwiastun pełnego nagrania.

Zapraszamy do słuchania.

W materiale wykorzystano fragmenty utworów „Okno Julii”, „39 róż – historia obozowej miłości” i „Światy utracone” z płyty „Panny sprawiedliwe wśród narodów świata”.

„Panny sprawiedliwe wśród narodów świata” – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Zapisz się do Newslettera