„Panny sprawiedliwe wśród narodów świata”

Ukrywały żydowskie rodziny, ratowały dzieci z getta, ryzykowały życiem swoim i swoich bliskich. Jednym się udało, inne zginęły od niemieckich kul. Ich historie opowiadają teraz polskie wokalistki.

Od sześciu lat Dariusz Malejonek, lider formacji Maleo Reggae Rockers, jest zaangażowany w projekt muzyczno-historyczny opowiadający o kobietach, które brały udział w Powstaniu Warszawskim, o ich losach w trakcie i po II wojnie światowej. Po pannach morowych, wyklętych i wygnanych przyszedł czas na spotkanie z historiami Polek, które podczas wojny z narażeniem życia ratowały Żydów.

Do udziału w nagraniach Darek Malejonek ponownie zaprosił wokalistki z różnych pokoleń i tworzące w różnych stylach muzycznych. Są wśród nich Renata Przemyk, Katarzyna Groniec, Ania Rusowicz, Marcelina, Kasia Cerekwicka, Anna Witczak-Czerniawska z zespołu Dikanda, Mona, Dora i Fala z Paresłów, Gonix, Lilu, Angelika Korszyńska-Górny, Kasia Malejonek, Basia Pospieszalska i Olga Szomańska. I podobnie jak w przypadku poprzednich wydawnictw, panie samodzielnie zgłębiały historie swoich bohaterek i pisały teksty. Na płycie znajdziemy piosenki opowiadające z perspektywy kobiet o dramatycznych wydarzeniach czasów Holocaustu oraz utwory inspirowane autentycznymi wydarzeniami. Opowiadają one o losach Ireny Sendlerowej, rodziny Ulmów z Markowej rozstrzelanej przez Niemców, małżeństwa Żabińskich ukrywających Żydów w warszawskim ogrodzie zoologicznym, ale też o mniej znanych bohaterach i bohaterkach ratujących uciekinierów z getta.

Płyta „Panny Sprawiedliwe wśród Narodów Świata” ukaże się 9. lutego dzięki współpracy Maleo Reggae Rockers i Narodowego Centrum Kultury. 1 lutego w warszawskim klubie Palladium odbędzie się koncert promujący ten album.

O płycie i koncercie rozmawiamy z Darkiem Malejonkiem. Poniżej zwiastun pełnego nagrania.

Zapraszamy do słuchania.

W materiale wykorzystano fragmenty utworów „Okno Julii”, „39 róż – historia obozowej miłości” i „Światy utracone” z płyty „Panny sprawiedliwe wśród narodów świata”

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapisz się do Newslettera