Premiera tegorocznej odsłony kampanii „Pamiętam. Katyń 1940”

Najnowszy raport na temat pamięci o zbrodni katyńskiej w Polsce ogłoszono 5. kwietnia w Warszawie. Badanie przeprowadzono w dwóch częściach: sondaż na reprezentatywnej grupie Polaków oraz pogłębiające badanie jakościowe, w którym uczestniczyły osoby bliżej związane z historią Zbrodni Katyńskiej. O wynikach badań opowiadają dr Tomasz Kukołowicz – Kierownik Działu Badań i Analiz NCK oraz Zuzanna Maciejczak z zespołu badawczego NCK.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

NCK od 2007 roku prowadzi działania edukacyjne dotyczące Zbrodni Katyńskiej. Informacje zamieszczane są na stronie pamietamkatyn1940.pl. Symbolem kampanii jest replika guzika z polskiego munduru oficerskiego odnalezionego w lesie katyńskim. W tym roku częścią kampanii „Pamiętam. Katyń 1940” jest serial dokumentalny „Sztafeta” (zwiastun do obejrzenia tutaj) wyprodukowany przez NCK i dystrybuowany w Internecie (na stronach i profilach prowadzonych przez NCK) w polskiej i angielskiej wersji językowej.

„Pamięć o naszych najważniejszych wydarzeniach w dziejach musi być przekazywana z pokolenia na pokolenie, a społeczeństwo ma prawo domagać się od instytucji państwowych dbania o te pamięć historyczną” – podkreślił podczas prezentacji filmu wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.

Premiera pierwszego odcinka odbyła się 5. kwietnia, kolejne odcinki udostępniane będą między 9. a 13. kwietnia. O historii powstania filmu opowiadają współscenarzysta i współreżyser Maksymilian Olenderek oraz Kacper Ciesielski – prawnuk zamordowanego w Katyniu Czesława Ciesielskiego.

Również 5. kwietnia swoją nową odsłonę zainaugurowała strona internetowa kampanii.
Sam raport na temat pamięci o zbrodni katyńskiej w Polsce dostępny jest na stronie NCK.

Premiera tegorocznej odsłony kampanii „Pamiętam. Katyń 1940” – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Zapisz się do Newslettera