Premiera tegorocznej odsłony kampanii „Pamiętam. Katyń 1940”

Najnowszy raport na temat pamięci o zbrodni katyńskiej w Polsce ogłoszono 5. kwietnia w Warszawie. Badanie przeprowadzono w dwóch częściach: sondaż na reprezentatywnej grupie Polaków oraz pogłębiające badanie jakościowe, w którym uczestniczyły osoby bliżej związane z historią Zbrodni Katyńskiej. O wynikach badań opowiadają dr Tomasz Kukołowicz – Kierownik Działu Badań i Analiz NCK oraz Zuzanna Maciejczak z zespołu badawczego NCK.

NCK od 2007 roku prowadzi działania edukacyjne dotyczące Zbrodni Katyńskiej. Informacje zamieszczane są na stronie pamietamkatyn1940.pl. Symbolem kampanii jest replika guzika z polskiego munduru oficerskiego odnalezionego w lesie katyńskim. W tym roku częścią kampanii „Pamiętam. Katyń 1940” jest serial dokumentalny „Sztafeta” (zwiastun do obejrzenia tutaj) wyprodukowany przez NCK i dystrybuowany w Internecie (na stronach i profilach prowadzonych przez NCK) w polskiej i angielskiej wersji językowej.

„Pamięć o naszych najważniejszych wydarzeniach w dziejach musi być przekazywana z pokolenia na pokolenie, a społeczeństwo ma prawo domagać się od instytucji państwowych dbania o te pamięć historyczną” – podkreślił podczas prezentacji filmu wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.

Premiera pierwszego odcinka odbyła się 5. kwietnia, kolejne odcinki udostępniane będą między 9. a 13. kwietnia. O historii powstania filmu opowiadają współscenarzysta i współreżyser Maksymilian Olenderek oraz Kacper Ciesielski – prawnuk zamordowanego w Katyniu Czesława Ciesielskiego.

Również 5. kwietnia swoją nową odsłonę zainaugurowała strona internetowa kampanii.
Sam raport na temat pamięci o zbrodni katyńskiej w Polsce dostępny jest na stronie NCK.

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapisz się do Newslettera