Do końca czerwca w przestrzeni przed Kordegardą. Galerią Narodowego Centrum Kultury można oglądać wystawę poświęconą obiektom wpisanym na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata. Wśród wyróżnionych dokumentów znalazł się m.in. odręcznie napisany zbiór wierszy K.K. Baczyńskiego, dzieła Jana Heweliusza i kolekcja utworów Fryderyka Chopina.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
9 czerwca, w Międzynarodowym Dniu Archiwów, odbył się wernisaż wystawy plenerowej zatytułowanej „Pamięć Polski”. Przed Kordegardą pojawiła się instalacja prezentująca obiekty wyróżnione podczas czwartej odsłony programu, którego celem jest ochrona dziedzictwa dokumentacyjnego i zwrócenie uwagi na dokumenty o istotnym znaczeniu dla historii i kultury kraju.
O szczególnych obiektach opowiadają w podcaście dr Anna Krochmal z Archiwów Państwowych oraz dr Paweł Pietrzyk, Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych i Przewodniczący Polskiego Komitetu Programu UNESCO Pamięć Świata. Usłyszą Państwo m.in. historię dokumentu z XIII wieku, zawierającego pieczęć z herbem będącym pierwowzorem herbu Państwa Polskiego, a także opowieść o burzliwych losach odnalezionej kolekcji płyt gramofonowych Polskiego Radia z nagraniami z września 1939 roku.
Wystawę mogę Państwo oglądać do końca czerwca 2021 roku przed Kordegardą. Galerią Narodowego Centrum Kultury przy ul. Krakowskie Przedmieście 15/17 w Warszawie.
Pełną listę dokumentów, które w tym roku dołączyły do Listy Krajowej wraz z opisami znajdą Państwo na stronie programu Pamięć Polski.
Fot. Kolekcja utworów Fryderyka Chopina lata 30. i 40. XIX w., Biblioteka Jagiellońska Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Fotografie obiektów dzięki uprzejmości Archiwów Państwowych.
Pamięć Polski. Wyjątkowe dokumenty na wystawie plenerowej w Kordegardzie – transkrypcja podcastu