MEMENTO to wystawa prac brazylijsko-włoskiego artysty Viniciusa Libardoniego. Na grafikach odbitych na betonowych płytach oglądamy słynne przekłady modernistycznej architektury, których już nie ma: warszawski pawilon ZODIAK, pawilon meblowy „Emilia” czy brutalistyczny dworzec w Katowicach. To głos w obronie pamięci o obiektach i historii usuniętych z przestrzeni publicznej.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
Kiedy Vinicius Libardoni przyjechał do Polski, żadnego z obiektów przedstawionych na wystawie już nie było. Wyjątkiem są wybudowane na nowo Rotunda, lotnisko Okęcie oraz pawilon ZODIAK. Tworzone techniką akwaforty grafiki zostały odbite na betonowych płytach, tak charakterystycznych dla budownictwa modernistycznego.
Prace nie dyskutują z kierunkiem planowania przestrzennego, które zakłada usuwanie niefunkcjonalnych obiektów, stara się je „odpomnieć” i przewrócić pamięć o ich konstrukcji, twórcach oraz czasach, w których powstały.
Wystawę uzupełniają filmy, między innymi nagranie z pracowni w której tworzy Libardoni oraz archiwalia dokumentujące wyburzenia budynków uwiecznionych na wystawie.
Wystawę MEMENTO można oglądać w warszawskim pawilonie architektury ZODIAK do 23.04.2023 r. W Audycjach Kulturalnych, podcaście Narodowego Centrum Kultury opowiadali o niej Vinicius Libardoni oraz kurator – Kuba Żary.
Inny modernistyczny budynek, czyli Hotel Forum w Krakowie, został opisany w odcinku cyklu „Co było a nie jest”
Zachęcamy też do wysłuchania audycji poświęconej dziedzictwu architektonicznemu PRL-u.
Fot. Artur Wosz
„Odpominanie” architektury modernizmu w ZODIAKU – transkrypcja podcastu