Rozwija pracę mózgu i uwrażliwia na piękno – o kaligrafii i nauce pisania

Otwarty zeszyt, w którym w każdej linijce zapisane są takie same wyrazy - ćwiczenie kaligrafii. Na dole strony znajduje się ocena: "pięć", zapisana czerwonym długopisem.

23 stycznia obchodzimy Dzień Pisma Ręcznego. W Audycjach Kulturalnych rozmawiamy z Ewą Landowską o tym, w jaki sposób odręczne pisanie może wpływać na naszą codzienność. Czy kaligrafia jest przeżytkiem i jakie trudności wiążą się z nauką pisania? Zapraszamy do wysłuchania podcastu!

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

W erze wzrastającej popularności komunikacji cyfrowej umiejętność ręcznego pisania zdaje się być coraz mniej istotna. Jako czynność manualna, ma ona jednak nieoceniony wpływ na nasz rozwój. Z kolei sztuka pięknego pisania, czyli kaligrafia, uczy wrażliwości, dbałości o proporcje, właściwej organizacji, a poza tym – relaksuje.

Naszym gościem jest Ewa Landowska, twórczyni Muzeum Kaligrafii i Historii Pisma. Rozmawiamy nie tylko o pozytywnych aspektach pisma ręcznego, ale również o nauce pisania i związanych z nią problemach, z którymi często borykają się uczniowie.

Z pewnością pamiętają Państwo słynne zdanie „Ala ma kota”, zaczerpnięte z elementarza autorstwa Mariana Falskiego. Ta książka służyła najmłodszym przez kolejne dekady minionego stulecia. Historia elementarzy jest bardzo bogata – pierwsze tego typu pomoce naukowe pojawiły w Polsce już w XVI wieku. Nasza rozmówczyni opracowała niedawno autorski elementarz ułożony według metody nauki pisania. Więcej o wydawnictwie usłyszą Państwo w audycji.

Zachęcamy również do zapoznania się z numerem Kultury Współczesnej poświęconym analogowym mediom i przedmiotom – „Uroki analogu” (Kultura Współczesna nr 4(84)/2014), w którym Monika Górska-Olesińska poszukuje istoty pisma odręcznego w analogowo-cyfrowej rzeczywistości.

Rozwija pracę mózgu i uwrażliwia na piękno – o kaligrafii i nauce pisania – transkrypcja podcastu

 

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera