Muzyka regionów: Podhale

W drugim odcinku cyklu poświęconego muzyce tradycyjnej regionów Polski zaglądamy na Podhale. Jakie dźwięki zrodziły się u podnóża Tatr pośród pasterskiego życia blisko natury?

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Charakterystyczną cechą muzyki podhalańskiej jest lokalna odrębność manier wykonawczych. Nasz rozmówca – Bartłomiej Koszarek, dyrektor Bukowiańskiego Centrum Kultury „Dom Ludowy”, etnograf i członek zespołów regionalnych, opowiada o tym, jak współcześnie praktykuje się tradycje muzyczne na Podhalu. Wiele rodzin nadal muzykuje w domach, a umiejętności przekazywane są międzypokoleniowo. Przetrwała też gra na tradycyjnych instrumentach, takich jak koza (dudy podhalańskie), trombity czy złóbcoki.

„Dom Ludowy” jest organizatorem festiwali, podczas których występują nie tylko lokalne zespoły, ale także podhalańskie rodziny. Instytucja dba o dziedzictwo swojego regionu na różnych obszarach kultury, również dzięki dofinansowaniu z programu „EtnoPolska”.

O rodowodzie muzyki Podhala rozmawiamy też z dr Marią Małanicz-Przybylską z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego. Z podcastu dowiedzą się Państwo m.in. co charakteryzuje utwory i tańce tego regionu. Porozmawiamy również o nowych zjawiskach towarzyszących podhalańskiej scenie.

Zapraszamy także do obejrzenia vloga z serii „Przejrzysty Ojczysty”, w którym Mateusz Adamczyk odkrywa cechy gwary podhalańskiej.

Poprzedni odcinek podcastu z cyklu „Muzyka regionów” poświęciliśmy muzyce kaszubskiej. Znajdą go Państwo tutaj.

Fot. P. Lewandowski.

Muzyka Regionów: Podhale – transkrypcja podcastu

 

Maria Małanicz-Przybylska, fot. Justyna Chmielewska

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera