Mistrzowie mówią: Józef Wilkoń

Malarz, rzeźbiarz, historyk sztuki, jeden z najwybitniejszych polskich ilustratorów. Dorobek artysty w tej dziedzinie to ponad dwieście książek dla dzieci i dorosłych. Urodzony w 1930 roku, wciąż pozostaje niezwykle aktywnym artystą.

Józef Wilkoń zaprosił Audycje Kulturalne do swojego domu w Zalesiu Dolnym, by porozmawiać o trzech najważniejszych książkach w jego pracy ilustratorskiej. Są nimi „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza, „Don Kichot” Miguela de Cervantesa i „Bajki o zwierzętach” Ignacego Krasickiego.

To właśnie dzięki bajkom „księcia poetów”, jak o Krasickim mówiono, Wilkoń po raz pierwszy w swojej pracy ilustratorskiej na plan pierwszy wysuwa najdrobniejsze zwierzęta, takie jak: mrówki, pszczoły, muchy i komary.

„Malarz zwierząt” opowiada o tym, co go bawi, ciekawi i rozśmiesza we wnikliwym spojrzeniu Krasickiego na świat. Nawiązuje też do swojej ulubionej bajki, pt. ”Lwica i maciora”.

Jako jednego z najważniejszych bohaterów swojej ilustratorskiej twórczości, Józef Wilkoń wymienia „Don Kichota”. Książka Cervantesa jest w jego opinii jedną z kluczowych pozycji książkowych kultury europejskiej, którą można porównać m.in. do „Iliady”. Wspominając pracę nad stu ilustracjami do „Don Kichota”, opowiada o swoim warsztacie i sposobie pracy.

Wśród największych inspiracji Józef Wilkoń wymienia również poezję Adama Mickiewicza, opowiada o fascynacji „Panem Tadeuszem” i poszukiwaniach nowego języka malarskiego w zilustrowaniu polskiej epopei narodowej.

„Mam takie przekonanie, że Pana Tadeusza uczymy się czytać do końca życia” – mówi gość Audycji Kulturalnych.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

fot. Jacek Kodaj.

 

 

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Anna Karna

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera