Andrzej Boreyko o Walentynie Sylwestrowie. Eufonie 2022

„W jego muzyce można usłyszeć Armagedon jego duszy, gdzie spotykają się siły dobra i zła i walczą o duszę człowieka” – mówi o Walentynie Sylwestrowie maestro Andrzej Boreyko, pod którego kierownictwem orkiestra NOSPR zagra VIII Symfonię kompozytora. Koncert odbędzie się w Filharmonii Narodowej w Warszawie 24 listopada 2022 roku i będzie to polska premiera utworu.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Urodzony w 1937 w Kijowie Walentyn Sylwestrow, to jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów ukraińskich. Jego utwory wykonywane są przez najlepsze orkiestry na całym świecie.

O gościu honorowym IV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej „Eufonie” opowiada Andrzej Boreyko, dyrektor artystyczny Filharmonii Narodowej, znawca i propagator muzyki Sylwestrowa.

W Audycjach Kulturalnych rozmawiamy o dramatycznych doświadczeniach życiowych ukraińskiego kompozytora, które wpłynęły na jego twórczość, a także o poszukiwaniu piękna, niepowtarzalnym muzycznym języku i trzech okresach jego twórczości.

Andrzej Boreyko opowiada o swojej długoletniej znajomości i współpracy z Sylwestrowem, o którym mówi, że ”metafizycznie należy do innej przestrzeni, do innego wymiaru”.

Polska premiera VIII Symfonii będzie nie tylko niezwykłym wieczorem dla słuchaczy, ale także dla samego kompozytora, który został zmuszony do opuszczenia swojego domu w Kijowie i ucieczki z atakowanej przez Rosję Ukrainy.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy. Pełny program festiwalu znajdą Państwo na stronie: https://www.eufonie.pl/program/

Na zdjęciu Andrzej Boreyko fot. Grzesiek Mart.

Andrzej Boreyko o Walentynie Sylwestrowie. Eufonie 2022 – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Anna Karna

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera