Miastomijanie, czyli miejskie tajemnice skryte w ściennych obrazach

Wystawa, którą można oglądać nad Wisłą, to opowieść o warszawskich muralach – zarówno tych z okresu PRL-u, jak i tych współczesnych. To także podróż po mieście, odkrywanie jego historii oraz szansa by zaobserwować zachodzące w jego krajobrazie zmiany.

Wystawa opiera się na materiałach, które powstały podczas wieloletniej pracy dokumentacyjnej projektu Bliżej Konsumenta oraz na wynikach badań projektu Fundacji Puszka „Aktualizacja. Warszawa i jej sztuka publiczna”. Autorzy zastanawiają się w nim nad kondycją i przemijaniem warszawskich murali reklamowych. Pytają również o dzisiejszą rolę murali artystycznych i strategie postępowania z tym coraz bardziej dominującym zbiorem prac. Od 1989 roku murale wypełniły ponad 430 ścian i stały się najpopularniejszą formą sztuki w przestrzeni publicznej prawie wszystkich dzielnic Warszawy.

Wystawę „Miastomijanie” można oglądać na bulwarze gen. George’a Smitha Pattona nad Wisłą (na wysokości Muzeum Sztuki Nowoczesnej), wcześniej była eksponowana w Galerii W-Z przy pl. Zamkowym.

Kilka murali w Warszawie powstało dzięki wsparciu Narodowego Centrum Kultury: przypominamy rozmowie o muralu wyszehradzkim, muralu poświęconym mistrzom słowa oraz muralu upamiętniającym Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Na wystawie zestawiono ze sobą fotografie murali z trzech okresów: z 2024 roku, końca pierwszej dekady XXI wieku i drugiej połowy lat 80. XX wieku. Autorem tych pierwszych jest fotoreporter Michał Niwicz, który przez 15 lat dokumentował odchodzące reklamy ścienne. Autorem fotografii malowanych ścian z czasów świetności jest Eustachy Kossakowski.

Projekt Miastomijanie to także oprowadzania kuratorskie, wycieczki, warsztaty i dyskusje. Wkrótce miłośnikom nietypowej turystyki zostanie udostępniona mapa i audioprzewodnik po wybranych warszawskich muralach. W planach jest także wydanie bogato ilustrowanej publikacji podsumowującej Miastomijanie, dotykającej tematów m.in. lokalnej polityki muralowej, definicji i konserwacji muralowego dziedzictwa oraz dobrych praktyk na przyszłość, realizowanych w innych miastach Polski i świata.

Wystawę „Miastomijanie” można oglądać nad Wisłą do końca lipca. W Audycjach Kulturalnych opowiedziała o niej współkuratorka – Anna Brzezińska-Czerska.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Fundacji Puszka.
Zdjęcie główne: Dziura w całym na Pradze, autor: 1010, fot. Michał Niwicz, 2024, dzięki uprzejmości Fundacji Puszka

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera