Mistrzowie słowa bohaterami wyjątkowego muralu

Na jednym z najbardziej ruchliwych placów Warszawy powstało nietypowe dzieło streetartowe. Mural, który każdego dnia oglądają tysiące przechodniów, przedstawia wizerunki literackich patronów 2021 roku.

To projekt Narodowego Centrum Kultury, stworzony w związku z obchodami okrągłych rocznic urodzin Cypriana Kamila Norwida, Tadeusza Różewicza i Stanisława Lema, a także lekturą Narodowego Czytania, którą w tym roku jest „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. W kolejnych tygodniach, na ścianie przy tzw. „patelni”, pojawiały się wizerunki tych niezwykle ważnych postaci dla polskiej i światowej literatury.

Jak podkreśla w audycji dyrektor Narodowego Centrum Kultury, prof. Rafał Wiśniewski, street art jest odpowiedzią na to, w jaki sposób połączyć przeszłość ze współczesnością. O pomyśle na projekt dzieła opowiada nam jego autorka – ilustratorka Maria Garcarz. Inicjatywę wspierają również ludzie kultury i sztuki, m.in. aktor Krzysztof Szczepaniak, który w audycji przybliża swoją przygodę z twórczością Cypriana Kamila Norwida.

Więcej o tegorocznych patronach przeczytają Państwo na stronie Narodowego Centrum Kultury.

Autorem zdjęć muralu jest Rafał Kudyba.

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Martyna Matwiejuk

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera