Mistrzowie słowa bohaterami wyjątkowego muralu

Na jednym z najbardziej ruchliwych placów Warszawy powstało nietypowe dzieło streetartowe. Mural, który każdego dnia oglądają tysiące przechodniów, przedstawia wizerunki literackich patronów 2021 roku.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

To projekt Narodowego Centrum Kultury, stworzony w związku z obchodami okrągłych rocznic urodzin Cypriana Kamila Norwida, Tadeusza Różewicza i Stanisława Lema, a także lekturą Narodowego Czytania, którą w tym roku jest „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. W kolejnych tygodniach, na ścianie przy tzw. „patelni”, pojawiały się wizerunki tych niezwykle ważnych postaci dla polskiej i światowej literatury.

Jak podkreśla w audycji dyrektor Narodowego Centrum Kultury, prof. Rafał Wiśniewski, street art jest odpowiedzią na to, w jaki sposób połączyć przeszłość ze współczesnością. O pomyśle na projekt dzieła opowiada nam jego autorka – ilustratorka Maria Garcarz. Inicjatywę wspierają również ludzie kultury i sztuki, m.in. aktor Krzysztof Szczepaniak, który w audycji przybliża swoją przygodę z twórczością Cypriana Kamila Norwida.

Więcej o tegorocznych patronach przeczytają Państwo na stronie Narodowego Centrum Kultury.

Autorem zdjęć muralu jest Rafał Kudyba.

Mistrzowie słowa bohaterami wyjątkowego muralu – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera