Świat nierealny, lecz poznawalny. Malarstwo Magdaleny Shummer

To kolejna wystawa prezentująca dorobek artystów z kręgu sztuki nieprofesjonalnej w Państwowym Muzeum Etnograficznym. Tym razem, muzeum prezentuje obrazy i blaszane wycinanki Magdaleny Shummer, artystki tworzącej od ponad 60 lat, prywatnie – żony Wojciecha Fangora.

Magdalena Shummer (ur. 1930) określa swój styl jako realizm poetycki. Świat przedstawiony na jej pracach to fantastyczna, magiczna kraina, w której pierwsze skrzypce grają zwierzęta. Artystka przedstawia je w niecodziennych sytuacjach, np. podczas spotkań i obfitych uczt. O jej twórczości rozmawiamy w podcaście z jedną z kuratorek wystawy – Joanną Kalinowską.

„Mam wielki podziw dla natury, dla zwierząt, kwiatów, a w szczególności dla drzew. Uczuciowo identyfikuję się z ich losem. Malować zaczęłam, gdy miałam trzydzieści lat. Jestem samoukiem. Maluję obrazy olejne, ale także robię wycinanki. Używam blachy stalowej, z której wycinam różne kształty, a następnie gruntuję je i maluję farbami olejnymi. Wycinanki to motyle, ryby, koty, małpy, ptaki, owoce, warzywa, kwiaty. Są tego setki, pojedynczo lub w grupach” – to fragment tekstu z katalogu towarzyszącego wystawie.

Wystawa jest prezentowana w Państwowym Muzeum Etnograficznym do 31 grudnia 2024 r.

Zdjęcia dzięki uprzejmości PME / fot. P. Walczak

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera