„Kos” – film o pogardzie i walce o godność

Film Pawła Maślony, pt.” Kos” jest jednym z szesnastu filmów prezentowanych w Konkursie Głównym 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Jest jedną z najdroższych polskich produkcji. Jej budżet to dwadzieścia milionów złotych.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Z reżyserem spotykamy się w trakcie trwania festiwalu by porozmawiać o innym spojrzeniu na Tadeusza Kościuszkę, jakie ukazuje film.

Paweł Maślona nie realizuje filmowej biografii bohatera narodowego, symbolu sprawiedliwości i zbawcy narodu, opowiada raczej o podziałach społecznych, pragnieniu wolności, a także – a może przede wszystkim – o usankcjonowanej przemocy. W obrazach pełnych grozy ale jednocześnie przesiąkniętych czarnym humorem, dyskutuje z mitem Polski szlacheckiej.

W „Kosie” zagrała plejada wybitnych aktorów – m.in. Jacek Braciak (Kościuszko), Robert Więckiewicz (rotmistrz Dunin), Bartosz Bielenia (Ignac), Agnieszka Grochowska (pułkownikowa), Jason Mitchell (Domingo), Łukasz Simlat (szlachcic Wąsowicz). W epizodycznych rolach wystąpili także Dorota Segda i Andrzej Seweryn.

Reżyser w rozmowie z Anną Karną przybliża psychologiczne portrety swoich bohaterów, opowiada o najważniejszych scenach filmu, w tym tej najtrudniejszej, o której mówi: „Tak się bałem o tę scenę. Ta przemoc jest tam najbardziej okrutna, to jest najbardziej potworne, ale dla mnie – najbardziej poruszające w tym filmie. Wdzięczny jestem za to, że udało się ten kawałek prawdy o naszym świecie pokazać”.

Gość Audycji Kulturalnych jest autorem jednego z najbardziej spektakularnych debiutów polskiego kina ostatnich lat – „Ataku paniki” pokazywanego w Konkursie Głównym na festiwalu w Karlowych Warach. Jest również współautorem scenariusza filmu „Demon” w reż. Marcina Wrony. „Kos” jest jego drugim filmem pełnometrażowym, ale pierwszą produkcją historyczną.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy. Fot. Łukasz Bąk.

„Kos” – film o pogardzie i walce o godność – transkrypcja podcastu

 

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Anna Karna

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera