Arabskie baśnie w interpretacji Bolesława Leśmiana zachwycają już od 100 lat – zbiór został wydany w 1913 r. Od tego czasu kolejne pokolenia dzieci przeżywają przygody pięknej Parysady, Alibaby, Rybaka i Aladyna. W tym roku niezwykłe inscenizacje baśni prezentuje w swoim foyer stołeczny Teatr Lalka.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
„Klechdy sezamowe” powstały podczas pobytu Bolesława Leśmiana i jego rodziny we Francji. Choć motywacja do ich napisania była bardzo prozaiczna (zobowiązanie wobec wydawnictwa Jakuba Mortkowicza oraz finansowe tarapaty), poeta stworzył arcydzieło literatury dziecięcej, które zachwyca także dorosłych.
Dzięki kunsztownemu językowi czytelnicy dosłownie mogą przenieść się w świat Orientu. „Klechdy sezamowe” to sześć opowieści: „Rybak i geniusz”, „Opowiadanie Króla Wysp Hebanowych”, „Baśń o rumaku zaklętym”, „Baśń o pięknej Parysadzie i o ptaku Bulbulezarze”, „Baśń o Aladynie i o lampie cudownej” oraz „Ali-baba i czterdziestu zbójców”.
O innym projekcie w Teatrze Lalka, dotyczącym „Legend Warszawskich” można posłuchać tutaj.
100 lat od opublikowania pierwszej wersji zbioru, inscenizacji baśni podjął się stołeczny Teatr Lalka. Spektakle mają charakter niezwykle kameralny: odbywają się w foyer teatru, widzowie siedzą „po turecku” na dywanach i wchodzą w interakcję z aktorami. W każdym spektaklu występuje ich dwóch, towarzyszą im także muzycy grający na żywo. Spektakle to także warsztat teatru lalkowego.
Więcej o tajemnicach lalkarstwa można dowiedzieć się słuchając odcinka Audycji Kulturalnych o wystawie w Muzeum Śląskim.
Do tej pory w Teatrze Lalka swoją premierę miały: „Baśń o pięknej Parysadzie i o ptaku Bulbulezarze”, „Baśń o Aladynie i o lampie cudownej” oraz „Rybak i geniusz”. 17 czerwca 2023 r. po raz pierwszy wystawiony zostanie „Alibaba i czterdziestu zbójców”.
Gościem Audycji Kulturalnych był Jarosław Kilian – dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Lalka.
Zdjęcia: Teatr Lalka / fot. Marta Ankiersztejn
Zdjęcie główne: „Klechda Sezamowa”, Rybak i Geniusz, fot. Marta Ankiersztejn
„Klechdy sezamowe” w Teatrze Lalka – transkrypcja podcastu