Dżentelmen dzieciom

Był wybitnym kompozytorem, muzykiem i… technikiem radiowym. Choć skomponowane przez niego piosenki trafiły do kanonu polskiej muzyki rozrywkowej, najwięcej satysfakcji dawało mu tworzenie dla najmłodszych. Na rynku właśnie pojawiła się książeczka, będąca zapisem radiowej audycji, którą nagrał razem z kilkuletnim synem Grzegorzem.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Jerzy Wasowski (1913-1984) był dziennikarzem, muzykiem i kompozytorem, któremu największą sławę przyniosło współtworzenie legendarnego dziś Kabaretu Starszych Panów. Szacuje się, że stworzył około 700 piosenek, w tym około 200 dla dzieci. Jak sam podkreślał, najwięcej satysfakcji dawało mu właśnie tworzenie dla najmłodszych – wychowywanie ich do słuchania dobrej muzyki i wartościowych tekstów traktował jako swoją misję.

Mało kto wie, że to właśnie Jerzy Wasowski, dzięki przedwojennym studiom na Politechnice Warszawskiej, a także wielkiemu zamiłowaniu do techniki radiowej, we wrześniu 1939 uruchomił uszkodzony nadajnik Warszawa II. Dzięki temu radio znów zabrzmiało w polskich domach. Ponoć usłyszał je opuszczający miasto Jeremi Przybora, co sprawiło że zdecydował się zostać w stolicy.

„Książeczki z naszej półeczki” to zapis audycji radiowej, którą Jerzy Wasowski nagrał w 1956 r. razem ze swoim siedmioletnim synem Grzegorzem. Taśmy z nagraniem nie udało się ocalić, w rodzinnym archiwum zachował się jednak oryginalny tekst. W książce towarzyszą mu ilustracje wykonane przez Katarzynę Czapską, a także kolaże stworzone z prac kilkuletniego Grzesia. Są wśród nich laurki oraz listy do rodziców. Przedrukowane zostały także listy przesłane do redakcji przez zachwyconych dziecięcych słuchaczy.

O Jerzym Wasowskim, a także publikacji „Książeczki z naszej półeczki” opowiedzieli w Audycjach Kulturalnych Monika i Grzegorz Wasowscy.

Zdjęcia: Fundacja Wasowskich / NAC

Dżentelmen dzieciom – niezwykła publikacja z okazji 110. rocznicy urodzin Jerzego Wasowskiego – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera