„To chyba jedyna możliwość, żeby mogli Państwo zobaczyć obrazy, które na co dzień wiszą w prywatnych domach” – przekonuje Elżbieta Skoczek, współkuratorka wystawy, którą do 5 czerwca można oglądać w galerii Narodowego Centrum Kultury.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
Do lat 70. Józef Czapski sam musiał organizować wystawy swoich prac. Zajmował się wynajmowaniem przestrzeni, pilnowaniem i sprzedażą dzieł. Potem trafił na szwajcarskiego kolekcjonera, Aeschlimanna, który otoczył jego twórczość opieką. Odtąd Józef Czapski mógł zająć się malowaniem. Historie powstania jego prac poznajemy głównie dzięki dziennikom. „To dzienniki są najciekawsze” – mówi gość Audycji Kulturalnych, Elżbieta Skoczek.
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy o Józefie Czapskim i odkryciach związanych z jego twórczością. Od 28 kwietnia 2022 roku mogą Państwo oglądać wystawę ponad 20 prac – obrazów olejnych i rysunków. Ekspozycja w Kordegardzie potrwa do 5 czerwca.
Gościem Audycji Kulturalnych była również Maria Wiernikowska, która w jednym z podcastów wspominała okres pracy u artysty w latach 80.
fot. NCK
„Józef Czapski. Dzieła z kolekcji prywatnych” w Kordegardzie – transkrypcja podcastu
Przed wieloma już laty, bodaj w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku była wspaniała wystawa Józefa Czapskiego w MNW. Do dziś jest w moim sercu. Jeżeli znów możemy się zetknąć z jego malarstwem, to trzeba to koniecznie wykorzystać. Polecam