„Józef Czapski. Dzieła z kolekcji prywatnych” w Kordegardzie

„To chyba jedyna możliwość, żeby mogli Państwo zobaczyć obrazy, które na co dzień wiszą w prywatnych domach” – przekonuje Elżbieta Skoczek, współkuratorka wystawy, którą do 5 czerwca można oglądać w galerii Narodowego Centrum Kultury.

Do lat 70. Józef Czapski sam musiał organizować wystawy swoich prac. Zajmował się wynajmowaniem przestrzeni, pilnowaniem i sprzedażą dzieł. Potem trafił na szwajcarskiego kolekcjonera, Aeschlimanna, który otoczył jego twórczość opieką. Odtąd Józef Czapski mógł zająć się malowaniem. Historie powstania jego prac poznajemy głównie dzięki dziennikom. „To dzienniki są najciekawsze” – mówi gość Audycji Kulturalnych, Elżbieta Skoczek.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy o Józefie Czapskim i odkryciach związanych z jego twórczością. Od 28 kwietnia 2022 roku mogą Państwo oglądać wystawę ponad 20 prac – obrazów olejnych i rysunków. Ekspozycja w Kordegardzie potrwa do 5 czerwca.

Gościem Audycji Kulturalnych była również Maria Wiernikowska, która w jednym z podcastów wspominała okres pracy u artysty w latach 80.

fot. NCK

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera