„Do Hymnu!” – przesłuchania konkursowe wznowione!

Po przerwie spowodowanej pandemią, jury konkursowe wraca w trasę po Polsce by wysłuchać uczniów 55 szkół podstawowych z 14 województw. Dzieci wykonają chóralnie nie tylko hymn narodowy, ale także dwie wybrane pieśni hymniczne.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

„Do Hymnu” to ogólnopolski konkurs dla szkół podstawowych organizowany przez Narodowe Centrum Kultury z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Konkurs odbywa się w ramach Wieloletniego Programu NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

Zadaniem konkursowym jest wspólne, jednogłosowe odśpiewanie hymnu państwowego oraz dwóch wybranych pieśni hymnicznych przez co najmniej połowę uczniów zgłoszonej szkoły. Czasami jest to kilkadziesiąt osób, innym razem pieśni wykonuje potężny chór kilkuset głosów. Celem konkursu, jest nie tylko zapoznanie uczniów z najważniejszymi pieśniami patriotycznymi i narodowymi, ale także ich integracja, budowanie poczucia wspólnoty i dumy narodowej. Dla wielu z nich, możliwość występu przed jury, a później także przed zaproszonymi gośćmi, jest ważnym wydarzeniem, które na długo zapada w pamięć.

Można się o tym przekonać słuchając podcastu zarejestrowanego podczas przesłuchania w Szkole Podstawowej nr 75 im. Marii Konopnickiej w Warszawie.

W poprzednich trzech edycjach konkursu wzięło udział łącznie niemal 130 tysięcy uczniów z ok. 680 szkół. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z koordynatorem ogólnopolskim akcji, Krzysztofem Kozłowskim ze Stowarzyszenia „Iuvenales Cantores Lodziensis – Pro Europe”.

Zdjęcia pochodzą z archiwum Narodowego Centrum Kultury.

„Do Hymnu!” – przesłuchania konkursowe wznowione! – transkrypcja podcastu

 

 

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera