Jerzy Adam Stajuda: mistrz, pasjonat, ekscentryk

Najnowsza wystawa w Galerii Opera przybliża nieco zapomnianą postać Jerzego Adama Stajudy, artysty-malarza i miłośnika muzyki. Oprócz ponad setki obrazów, na wystawie zgromadzono także zdjęcia, dokumentujące stworzony przez niego dom przy ul. Wiejskiej, który był otwarty dla warszawskiej bohemy.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Choć Jerzy Adam Stajuda był z wykształcenia architektem, porzucił wyuczony zawód i zajął się malarstwem. Tworzył rysunki, akwarele i obrazy olejne. Aż 9,5 tysiąca jego prac znajduje się w depozycje Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w której przez lata był wykładowcą. Uczył wielu uznanych artystów, m.in. Artura Żmijewskiego, Katarzynę Kozyrę czy Pawła Althamera.

Stajuda był wielkim miłośnikiem muzyki. Wielkim szacunkiem darzył Witolda Lutosławskiego, z którym łączyła go przyjaźń. Obraz podarowany kompozytorowi znalazł się na wystawie, a także na okładce towarzyszącego jej katalogu.

Mieszkanie Stajudy przy ulicy Wiejskiej w Warszawie było barwnym miejscem na tle ponurej PRL-owskiej rzeczywistości. Spotykali się tam artyści, którzy nie tylko prowadzili towarzyskie spotkania, ale także tworzyli. Wśród gości byli m.in Tadeusz Łomnicki, Antoni Libera, Marek Nowakowski czy wspomniany już Witold Lutosławski.

O wystawie „Jerzy Adam Stajuda”, stworzonej na wzór operowego dzieła, opowiedział jej kurator, Marcin Fedisz z Galerii Opera przy Teatrze Wielkim Operze Narodowej.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Galerii Opera.

Jerzy Adam Stajuda – mistrz, pasjonat, ekscentryk – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera