Ściana Wschodnia. Architektura Zbigniewa Karpińskiego

Trójka elegancko ubranych mężczyzn stojących przed Rotundą – przeszklonym budynkiem w kształcie walca.

62 lata temu rozstrzygnięto konkurs na architektoniczno-urbanistyczne zagospodarowanie obszaru położonego w samym sercu Warszawy. Tuż obok świeżo wybudowanego Placu Defilad z Pałacem Kultury i Nauki, miała powstać wielofunkcyjna, nowoczesna przestrzeń służąca mieszkańcom stolicy. Zwyciężył projekt zaproponowany przez Zbigniewa Karpińskiego.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

„Ściana Wschodnia. Architektura Zbigniewa Karpińskiego”, ekspozycja stworzona przez Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, opowiada o historii jednego z najważniejszych projektów architektonicznych powojennej Warszawy. Od samego początku miejscu przypisywano wysoką rangę. Pod koniec lat 50. odbyło się kilka konkursów na projekt zagospodarowania przestrzeni między Alejami Jerozolimskimi, a ulicą Świętokrzyską i Marszałkowską. Polityczno-kulturowa odwilż z 1956 r. umożliwiła realizację nowatorskich i śmiałych planów. Wygrał modernistyczny projekt Zbigniewa Karpińskiego, który niebawem stał się jednym z symboli prosperującej stolicy.

Kacper Kępiński, kurator ekspozycji, opowiada w Audycjach Kulturalnych o ówczesnych realiach architektonicznych i cechach urbanistycznego planowania Karpińskiego. Dlaczego to właśnie jego projekt zrealizowano? Czym wyróżniała się modna przestrzeń i wreszcie – co zostało z niej do dzisiaj? Zapraszamy do wysłuchania podcastu!

Przewodnik online po wystawie.

Skan 3D ekspozycji.

Wystawie towarzyszy również szereg wykładów i spotkań, które znajdą Państwo na kanale ZODIAK-u Warszawskiego Pawilonu Architektury.

Więcej o Narodowym Instytucie Architektury i Urbanistyki do usłyszenia w naszym podcaście.

Fot. Grażyna Rutowska / Narodowe Archiwum Cyfrowe

Ściana Wschodnia. Architektura Zbigniewa Karpińskiego – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera