Jacek Janczarski – pierwsza biografia artysty

Pisarz, dramaturg, twórca legendarnych seriali, filmów i słuchowisk, autor piosenek. Jacek Janczarski zmarł nagle w 2000 roku. Dwadzieścia trzy lata później ukazała się pierwsza biografia artysty napisana przez jego córkę, dziennikarkę i aktorkę – Mariannę Janczarską.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Marianna Janczarska opowiedziała Audycjom Kulturalnym o potrzebie poznania ojca, którego straciła w wieku 6 lat. Pragnęła zrekonstruować nie tylko obraz artysty, ale też taty.

Autorka spotkała się z kilkunastoma bliskimi przyjaciółmi pisarza, a także jego współpracownikami i członkami rodziny. Bardzo ważnym wątkiem książki jest opowieść Jacka Janczarskiego o sobie samym, nagrana w audycji radiowej, pt. „Zapiski ze współczesności”.

Marianna opowiada o najszczęśliwszym zawodowym okresie w życiu Jacka Janczarskiego oraz o najważniejszych dla niego ludziach – Adamie Kreczmarze, Macieju Zembatym, Stefanie Friedmanie, Jonaszu Kofcie czy Marii Czubaszek.

Rozmawiamy również o tym, skąd się wziął kultowy Pan Sułek – bohater jednego z najznakomitszych polskich słuchowisk, a także, czy Ewa Błaszczyk zagrała główną rolę w „Zmiennikach” dzięki znajomościom. W audycji nie zabraknie najzabawniejszych anegdot z życia artysty, takich jak ta o maszynie do pisania Marka Hłaski.

„Dzień dobry państwu, nazywam się Jacek Janczarski i przyszło mi z państwem spędzić kilka dni na – tak jak pan redaktor mi tutaj powiedział – gawędzie miłej, dowcipnej, sympatycznej, co wydaje mi się pomysłem obłąkanym. Z wielu powodów” – czytamy we wstępie książki.

Biografia Jacka Janczarskiego napisana przez jego córkę to książka dowcipna, a jednocześnie wzruszająca.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Zdjęcie: Jacek Janczarski z żoną, Ewą Błaszczyk.

Jacek Janczarski – pierwsza biografia artysty – transkrypcja podcastu

 

 

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Anna Karna

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera