Ilustrator cudzych marzeń w Teatrze Baj

Niezwykły świat Ludzieńków można oglądać w Teatrze Baj w Warszawie, czyli w najstarszym teatrze lalkowym w Polsce. To bohaterowie twórczości Dariusza Twardocha, który zainspirowany poezją Bolesława Leśmiana, przez całe życie malował obrazy opowiadające o przygodach tej pary. Zostali także sportretowani na ścianach teatru, gdzie Twardoch stworzył wielkoformatowe murale.

Dariusz Twardoch był malarzem, który całą swoją twórczość poświęcił Ludzieńkom – opisanym przez Leśmiana jako para zakochanych, która nie zdecydowała się walczyć o swoje uczucie. Prace Twardocha przedstawiały Ludzieńków, czyli parę lalek w różnych sytuacjach, inspirowanych własnymi doświadczeniami artysty, jego bliskich, a także miłośników jego prac. Wszystkie były wykonane techniką suchych pasteli i opatrzone sentencją przygotowaną przez Twardocha.

Wielką inspiracją dla Twardocha była wizyta w Teatrze Baj z czasów jego dzieciństwa. Baj to najstarszy teatr lalkowy dla dzieci w Polsce. Powstał w 1928 r. w Warszawie. Jako jeden z pierwszych teatrów, stworzył kompleksowy program edukacji teatralnej (edukacji o teatrze), a przygotowywane tam spektakle są wystawiane w całej Polsce i na świecie. Kilka lat temu siedziba teatru na warszawskiej Pradze przeszła gruntowny remont – przy tej okazji Twardoch namalował wielkoformatowe murale, które zdobią odnowione wnętrze. Przy tej okazji teatralny rzemieślnik przygotował dwie kukiełki, ukochanych przez Dariusza Twardocha Ludzieńków.

Więcej o teatrze lalkowym można dowiedzieć się słuchając podcastu o wystawie Muzeum Śląskiego „Programowanie lalki. Ali Bunsch w Centrum Scenografii Polskiej”, która rozkładała teatr lalkowy na czynniki pierwsze.

Wystawę „Świat Ludzieńków” można oglądać w Teatrze Baj do 5 lutego. Jest to pierwsza pośmiertna ekspozycja upamiętniająca zmarłego w 2021 r. Twardocha. Ma charakter przekrojowy i ukazuje jego twórczość z ostatnich 20 lat: oprócz pasteli, prezentowane są m.in. inkografie i kolekcjonerskie printy.

O wystawie oraz twórczości Dariusza Twardocha opowiedziała w Audycjach Kulturalnych jego wieloletnia menadżerka, Agnieszka Ostrowska-Domalążek.

Fot. Katarzyna Rainka

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera