Ilustrator cudzych marzeń w Teatrze Baj

Niezwykły świat Ludzieńków można oglądać w Teatrze Baj w Warszawie, czyli w najstarszym teatrze lalkowym w Polsce. To bohaterowie twórczości Dariusza Twardocha, który zainspirowany poezją Bolesława Leśmiana, przez całe życie malował obrazy opowiadające o przygodach tej pary. Zostali także sportretowani na ścianach teatru, gdzie Twardoch stworzył wielkoformatowe murale.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Dariusz Twardoch był malarzem, który całą swoją twórczość poświęcił Ludzieńkom – opisanym przez Leśmiana jako para zakochanych, która nie zdecydowała się walczyć o swoje uczucie. Prace Twardocha przedstawiały Ludzieńków, czyli parę lalek w różnych sytuacjach, inspirowanych własnymi doświadczeniami artysty, jego bliskich, a także miłośników jego prac. Wszystkie były wykonane techniką suchych pasteli i opatrzone sentencją przygotowaną przez Twardocha.

Wielką inspiracją dla Twardocha była wizyta w Teatrze Baj z czasów jego dzieciństwa. Baj to najstarszy teatr lalkowy dla dzieci w Polsce. Powstał w 1928 r. w Warszawie. Jako jeden z pierwszych teatrów, stworzył kompleksowy program edukacji teatralnej (edukacji o teatrze), a przygotowywane tam spektakle są wystawiane w całej Polsce i na świecie. Kilka lat temu siedziba teatru na warszawskiej Pradze przeszła gruntowny remont – przy tej okazji Twardoch namalował wielkoformatowe murale, które zdobią odnowione wnętrze. Przy tej okazji teatralny rzemieślnik przygotował dwie kukiełki, ukochanych przez Dariusza Twardocha Ludzieńków.

Więcej o teatrze lalkowym można dowiedzieć się słuchając podcastu o wystawie Muzeum Śląskiego „Programowanie lalki. Ali Bunsch w Centrum Scenografii Polskiej”, która rozkładała teatr lalkowy na czynniki pierwsze.

Wystawę „Świat Ludzieńków” można oglądać w Teatrze Baj do 5 lutego. Jest to pierwsza pośmiertna ekspozycja upamiętniająca zmarłego w 2021 r. Twardocha. Ma charakter przekrojowy i ukazuje jego twórczość z ostatnich 20 lat: oprócz pasteli, prezentowane są m.in. inkografie i kolekcjonerskie printy.

O wystawie oraz twórczości Dariusza Twardocha opowiedziała w Audycjach Kulturalnych jego wieloletnia menadżerka, Agnieszka Ostrowska-Domalążek.

Fot. Katarzyna Rainka

Ilustrator cudzych marzeń w Teatrze Baj – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera