Igor Mitoraj należy do najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy XX w. Dziś jego gigantyczne dzieła zdobią przestrzeń wielu miast Europy i świata, a także znajdują się w kilkudziesięciu muzeach, fundacjach i siedzibach najważniejszych korporacji.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
Jego wykuci w marmurze i odlani z brązu monumentalni herosi, skrywają tajemnicę i tęsknotę. Rzeźby Igora Mitoraja to klasyczne piękno odwołujące się do antycznych wzorców.
Bohaterką Audycji Kulturalnych jest Agnieszka Stabro, autorka pierwszej biografii artysty. Książka „Igor Mitoraj. Polak o włoskim sercu” niedawno ukazała się na rynku.
Pisarka rusza śladami Igora Mitoraja, dociera do ważnych miejsc i ludzi w życiu artysty, rozmawia z przyjaciółmi, znawcami sztuki Mitoraja, sąsiadami z Pietrasanta – miasteczka, w którym mieszkał od 1985 roku i zgodnie z jego wolą został tam pochowany.
Autorka po raz pierwszy zbiera w jednej publikacji fakty o artyście, prostuje nieprawdziwe informacje, ukazuje najmniej znane fragmenty życia, jakimi są dzieciństwo i wczesna młodość Igora Mitoraja. W Audycjach Kulturalnych rozmawiamy o wyjeździe rzeźbiarza z Polski w 1968 roku, trudnych początkach w Paryżu, pierwszych ważnych wystawach, studiach na krakowskiej ASP, jego relacji z Tadeuszem Kantorem oraz wspólnocie dusz i doświadczeń obu wielkich artystów.
W rozmowie pada również pytanie, dlaczego o Igorze Mitoraju, jednym z najważniejszych światowych twórców, tak niewiele wiemy w Polsce? Jak pisze Agnieszka Stabro artysta był „hołubiony za granicą, ignorowany w Polsce”.
Zapraszamy do słuchania Audycji Kulturalnych.
Na zdjęciach prace Igora Mitoraja, dzięki uprzejmości Agnieszki Stabro.
Igor Mitoraj. Pierwsza biografia artysty – transkrypcja podcastu