Rysownik, karykaturzysta, malarz, a do tego krytyk sztuki i popularyzator plastyki. W Audycjach Kulturalnych przyglądamy się wielowątkowej twórczości Ignacego Witza przy okazji monografii wydanej przez warszawskie Muzeum Karykatury.
Poglądy estetyczne Ignacego Witza ukształtowało przedwojenne lwowskie środowisko artystyczne. Debiutował jako prasowy rysownik satyryczny i choć przez lata jego formy ekspresji ulegały zmianie, to właśnie rysunek pozostawał ich podstawą. Tworzył ilustracje do książek, plakaty i karykatury. Jednocześnie, pozostając twórcą prac zaangażowanych, prężnie działał na polu krytyki i popularyzacji sztuki.
Tej nieco zapomnianej dziś postaci poświęcona jest pierwsza monografia z serii Sylwetki, wydana przez Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie. W naszym podcaście rozmawiamy o artyście z Karoliną Prymlewicz, autorką tomu zatytułowanego „Ignacy Witz (1919-1971). Oczy są radarem mózgu”. Dlaczego o rysowniku mówi się dziś niewiele? Zapraszamy do wysłuchania podcastu!
Obraz: Bez tytułu, ok. 1955.
Fotografie i reprodukcje prac dzięki uprzejmości Muzeum Karykatury w Warszawie.