Andrzej Wróblewski. Waiting Room

W jednym z najstarszych muzeów w Europie Środkowej, Moderna galerija w Lublanie, trwa wystawa późnego malarstwa Andrzeja Wróblewskiego. Przy tej okazji przypominamy Państwu sylwetkę cenionego artysty, dla którego centrum zainteresowania zawsze stanowił człowiek.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

W 1956 r. wraz z krytyczką sztuki, Barbarą Majewską, malarz odbył trzytygodniową podróż do Jugosławii. Podczas pobytu Wróblewski odwiedził wiele miejsc związanych nie tylko ze światem sztuki, ale i lokalnym dziedzictwem kulturowym. Wizyta silnie wpłynęła na ostatnie miesiące jego twórczości, aż do niespodziewanej śmierci w 1957 r. w Tatrach.

Otwarta w Lublanie wystawa „Andrzej Wróblewski. Waiting Room” skupia się na ostatnich latach jego działalności twórczej. O przedsięwzięciu rozmawiamy z Magdaleną Ziółkowską i Wojciechem Grzybałą z Fundacji Andrzeja Wróblewskiego. Współkuratorem ekspozycji jest również Marko Jenko ze słoweńskiej Moderna galerija. Wystawa potrwa do 10 stycznia 2021 roku, ale już niebawem dostępna będzie także w formie wirtualnego spaceru pod adresem http://waitingroom.andrzejwroblewski.pl/.

Zachęcamy do zapoznania się z esejem Magdaleny Ziółkowskiej pt. „Wszystko, co minęło, rozegra się na nowo. Historyczne i artystyczne okoliczności wyjazdu Andrzeja Wróblewskiego do Jugosławii jesienią 1956 roku.” [w]: Andrzej Wróblewski. Waiting Room, red. Magdalena Ziółkowska, Wojciech Grzybała, Fundacja Andrzeja Wróblewskiego, Instytut Adama Mickiewicza, Hatje Cantz, Warszawa – Ostfieldern 2020, s. 51–67.

Fot. „Autoportret z żoną III” (tytuł stosowany w literaturze), maj 1954, fotografia czarno-biała, Archiwum Spadkobierców Artysty.

Reprodukcje prac oraz widoki wystawy dzięki uprzejmości Fundacji Andrzeja Wróblewskiego.

Andrzej Wróblewski. Waiting Room – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera