„Nieskomplikowane umysłowości”, „garkotłuki” – tak prasa opisywała niegdyś służące. Przez długi czas, poza rolnictwem, był to najpopularniejszy zawód dla kobiet w całej Europie. Na służbę trafiały młode kobiety między 16. a 26. rokiem życia. Ich codzienność prezentuje aktualna wystawa w Muzeum Warszawy.
„Dla bardzo wielu kobiet praca na służbie mogła być traumatycznym doświadczeniem” – mówi w podcaście Zofia Rojek, kuratorka wystawy „Niewidoczne. Historie warszawskich służących”. Służące nie były uznawane za pracowników, musiały wykonywać wszystkie polecenia zatrudniających i niemal całkowicie zrezygnować z życia prywatnego. Ochrony nie zapewniało im również obowiązujące prawo.
Na ekspozycji w Muzeum Warszawy prezentowane są przedmioty, za pośrednictwem których twórcy opowiadają o losie warszawskich służących. To przybory kuchenne, fartuchy, środki czystości, ale również modlitewniki czy skromne korale. Dzięki metodologii badawczej „zwrotu ku rzeczom” poznajemy kulisy życia służących. Ekspozycja potrwa do 20 marca 2022 roku.
Fot. Tomek Kaczor, Muzeum Warszawy.
Niewidoczne. Historie warszawskich służących – transkrypcja podcastu