Polska kultura w esejach

eseje o niepodleglej

W roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości sporo mówiło się o drogach, które prowadziły do powrotu państwa polskiego na mapę Europy. Narodowe Centrum Kultury, włączając się do dyskusji, zwraca uwagę na rolę, którą odegrała kultura.

Wystarczy wspomnieć, że wspólnie wykonywane pieśni spajały społeczeństwo po zaborach, a artyści i architekci II RP poszukiwali nowego stylu narodowego. To właśnie historii kultury poświęcona jest większość esejów w książce „Siłą naszego ducha jesteśmy. Eseje o Niepodległej” pod redakcją dyrektora NCK, prof. Rafała Wiśniewskiego, o której wraz z moimi gośćmi opowiadam w tym odcinku Audycji Kulturalnych.

Spośród dziewiętnastu esejów poświęconych między innymi muzyce, literaturze, teatrowi, sztuce, architekturze, ale też historii i polityce, wybrałam dwa dotyczące sztuki międzywojnia i teatralizacji tradycji ludowej. Moimi gośćmi są ich autorzy – dr Katarzyna Nowakowska-Sito z Muzeum Historii Polski oraz kierownik Zakładu Etnomuzykologii Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Piotr Dahlig. O idei towarzyszącej publikacji opowiedział mi jej redaktor naukowy, prof. Rafał Wiśniewski.

Książkę „Siłą naszego ducha jesteśmy. Eseje o Niepodległej” znajdziecie w księgarni NCK.

fot.: materiały NCK

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapisz się do Newslettera