Pierwszy emotikon został wysłany w 1982 przez profesora Scotta Fahlmana. Był to znany nam dobrze układ znaków odwzorowujący uśmiechniętą buźkę. Współcześnie korzystamy już z setek prostych komunikatów wizualnych, porozumiewając się w przestrzeni wirtualnej. W naszym podcaście zastanawiamy się, w jaki sposób wpływają one na nasz język i jak radzimy sobie z komunikacją cyfrową.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
Jednym z gości Audycji Kulturalnych jest Mateusz Adamczyk, który na co dzień zajmuje się nauką o języku. Z naszej rozmowy dowiedzą się Państwo, skąd pochodzi samo słowo „emotikon” (czy też „emotikona”). Zastanowimy się, jak te wizualne środki wyrazu wpływają na naszą zdolność mówienia i konstruowania myśli. Przygotowaliśmy też dla Państwa kilka porad dotyczących korzystania z emoji w konwersacjach. Zachęcamy do odwiedzenia videobloga Mateusza Adamczyka oraz do obejrzenia jego serii „Przejrzysty Ojczysty”
Współczesne narzędzia cyfrowej komunikacji stały się również elementami obrazów Dawida Czycza, które od niedawna można oglądać w krakowskiej Shefter Gallery. Do udziału w podcaście zaprosiliśmy artystę i kuratorów wystawy zatytułowanej „Golden Years: Are You Ready?” – Agnieszkę Gołębiewską i Mariusza Horanina. Wspólnie wyobrażamy sobie, jak będą wyglądały rozpoczynające się właśnie „złote lata dwudzieste”, w których rzeczywistość stale przenikać się będzie ze światem wirtualnym. Autorzy określają te czasy mianem „ledowego baroku”. Wystawę można oglądać do 28 listopada 2020 roku.
Dawid Czycz, „Are You Ready”, olej na płótnie, 2020
Emotikony, emoji, gify – o komunikacji cyfrowej w języku i sztuce – transkrypcja podcastu