Dzień Czekolady! Odkrywamy kulturowe oblicze kakaowego przysmaku

12. kwietnia obchodzimy Dzień Czekolady. W Audycjach Kulturalnych zabieramy więc Słuchaczy do krainy kakao i jednej z najstarszych fabryk czekolady w Polsce, która w tym roku kończy 170 lat. Mowa o Fabryce Czekolady Wedla. O kulturowym znaczeniu słodkości opowiada Maestro Czekolady Janusz Profus.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

W podcaście zastanawiamy się czy jest na świecie ktoś, kto nie lubi czekolady? Jeśli znają Państwo taką osobę koniecznie prosimy nas o tym poinformować! Nasz gość mówi o historii zmiany postrzegania tego przysmaku. W XVIII w. czekolada była sprzedawana w aptekach, a jeszcze w czasach PRL był to towar luksusowy. Trudno w to uwierzyć, wiedząc że dzisiaj może sobie na niego pozwolić właściwie każdy. W rozmowie cofamy się do odległej przeszłości, kiedy to ziarna kakaowca były… środkiem płatniczym.

Janusz Profus przypomina historię trzech pokoleń rodziny Wedlów i ich związków ze światem kultury. Dla marki pracowali m.in. jedna z najważniejszych malarek XX wieku Zofia Stryjeńska, architekt Józef Napoleon Czerwiński, który zaprojektował gmach funkcjonującej do dziś fabryki oraz włoski grafik – Leonetto Cappiello, nazywany „ojcem nowoczesnej reklamy”.

Więcej o książce „Sztuka dwudziestolecia” Katarzyny Nowakowskiej-Sito, wydanej przez NCK, o której wspominamy w podcaście, posłuchają Państwo w rozmowie „Sztuka dwudziestolecia. Formy i konteksty”.

Fot. dzięki uprzejmości Fabryki Wedla

Dzień Czekolady! Odkrywamy kulturowe oblicze kakaowego przysmaku – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Katarzyna Oklińska

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera