Czasy panowania dynastii Wazów w Rzeczpospolitej były zarówno dostatnie jak i pełne zamętu. To okres wzmożonego zainteresowania kulturą na dworze królewskim, ale także zbrojnych konfliktów i potopu szwedzkiego, który doprowadził Polskę do ruiny. Epokę nazywaną srebrnym wiekiem przybliża wystawa na Zamku Królewskim w Warszawie. Gościem tego odcinka podcastu jest jeden z jej kuratorów, dr Jacek Żukowski. A rozmawiamy przede wszystkim o zamiłowaniu Wazów do sztuki.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
„Świat polskich Wazów. Przestrzeń – ludzie – sztuka” to największa wystawa wpisująca się w kończący się właśnie Rok Wazowski. Jest artystycznym finałem obchodów 400. rocznicy przebudowy Zamku Królewskiego. To właśnie pierwszy z polskich Wazów, Zygmunt III, w 1596 roku przeniósł stolicę Rzeczpospolitej z Krakowa do Warszawy.
Dynastia Wazów
Dynastię Wazów założył w Szwecji Gustaw Waza. W 1587 roku na tron Polski został wybrany jego wnuk, Zygmunt. On i jego dwaj synowie, Władysław IV i Jan II Kazimierz, rządzili krajem przez 81 lat. Jan II Kazimierz nie miał dzieci i był ostatnim przedstawicielem dynastii. Abdykował w 1668 roku.
Zygmunt III był także po kądzieli wnukiem króla Zygmunta Starego i królowej Bony. Powiązanie polskiej linii Wazów z Jagiellonami było dla przedstawicieli młodej dynastii oraz dla polskiej szlachty bardzo istotne.
Zawartość odcinka
Z tego odcinka dowiecie się między innymi:
- jakie dziedziny sztuki upodobali sobie polscy Wazowie;
- który król Polski był również artystą;
- jak w czasach panowania dynastii Wazów polska kultura była odbierana w Europie.
W rozmowie z dr. Piotrem Żukowskim wspominamy o zamiłowaniu Władysława IV do opery. Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej na temat muzyki, która rozbrzmiewała na polskich dworach królewskich, posłuchajcie odcinka Jakiej muzyki słuchali polscy królowie.
Wystawę Świat polskich Wazów możecie zwiedzać do 14 stycznia. W 12. salach znajdziecie niemal 300 obiektów, którym warto przyjrzeć się z bliska.
Fot. Piotr Kubiak
Świat polskich Wazów – transkrypcja podcastu
Dziękuję , za audycję. To coś co jest warte uwagi . *