Ponad 300 prac ulokowanych w salach na dwóch piętrach. W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości Muzeum Narodowe w Warszawie przygotowało pierwszą tak dużą ekspozycję dzieł Józefa Brandta.
Józef Brandt był jednym z najwybitniejszych polskich malarzy scen bitewnych i rodzajowych. W swojej twórczości opowiadał o rycerskich dziejach Rzeczypospolitej i sukcesach militarnych jej dowódców. Z epickim rozmachem oddawał zgiełk bitewny i umiejętnie odtwarzał historyczne stroje, broń i akcesoria wojenne. Kształcił się w monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych i w prywatnej szkole Franza Adama. Szybko osiągnął sławę i uznanie – wielokrotnie zdobywał medale na międzynarodowych wystawach, a jego dzieła kupowały prestiżowe galerie i muzea. Swoje życie dzielił pomiędzy Monachium, gdzie osiadł na stałe i prowadził swoją artystyczną pracownię i Orońsko pod Radomiem, gdzie co roku spędzał letnie miesiące.
Wystawa „Józef Brandt 1841-1915” odbywa się w ramach projektu „3 x Niepodległa w Muzeum Narodowym w Warszawie”. Można ją oglądać do 30 września.
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z kuratorkami wystawy, Agnieszką Bagińską i Ewą Micke-Broniarek.
Zdjęcie: J. Brandt, J, „Czarniecki pod Kołdyngą” (1870); materiały prasowe MNW