Aplikacja to cykl dźwiękowych opowieści, stworzonych specjalnie do słuchania podczas spaceru. Nie jest to tradycyjne zwiedzanie, a raczej spotkanie z historiami, które czają się w dobrze znanych miejscach, zabytkach i nieoczywistych zakamarkach. Tym razem twórcy skupili swoją uwagę na poznańskiej dzielnicy Jeżyce.
Aplikacja działa za pomocą technologii audio-geolokalizacji: odsłuch nagrań jest możliwy tylko w danych lokalizacjach za sprawą fizycznej obecności odbiorców i ich telefonów.
W trakcie niespiesznej wędrówki można odwiedzić wiele miejsc kojarzących się z Jeżycami: to m. in.: Stare ZOO, Modena, stara drukarnia, skwer Trzech Tramwajarek czy Rynek Jeżycki. Podczas spaceru można poszukać odpowiedzi na wątpliwości dotyczące zaułku przy ul. Dąbrowskiego czy porzuconego balkonu.
Jeżyckie kamienice zostały sportretowane w książce-albumie „Klatki schodowe Poznania”, której autor – Zbigniew Zachariasik – był gościem Audycji Kulturalnych.
Aby udać się na spacer z aplikacją słuchowiskową ŁAPP POZNAŃ wystarczy mieć ze sobą smartfon z naładowaną baterią, włączoną lokalizację GPS i słuchawki. Później wystarczy już tylko sczytać dostępny na trasie spaceru kod QR, który uruchamia aplikację.
W nagrywanie słuchowisk zaangażowali się aktorzy i aktorki poznańskich scen, wśród nich: Michał Kocurek, Edyta Łukaszewska, Michał Grudziński czy Jakub Papuga.
Aplikacja została stworzona dzięki Fundacji Fonorama. Scenariusze słuchowisk napisali Maria Marcinkiewicz-Górna, Kuba Kapral, Anna Szamotuła i mooryc, a w dźwiękową całość ubrali je kompozytorzy, muzycy i artyści dźwięku – Rafał Zapała, Hubert Wińczyk, mooryc i Patryk Lichota. Podczas spaceru zabrzmią również piosenki, a nawet hejnały i marsze wojskowe.
W Audycjach Kulturalnych o aplikacji „ŁAPP POZNAŃ” rozmawialiśmy z Kubą Kapralem i Hubert Wińczykiem z Fundacji Fonorama.
Zdjęcia: Fundacja Fonorama / fot. Patryk Lichota