Polska na kolejowych szlakach

Publikacja „Polska na kolejowych szlakach. Architektura, historia, nowoczesność” to zaproszenie do podróży z południa na północ i ze wschodu na zachód, szlakiem kolejowych dworców. Ich losy to nie tylko historia architektury, ale także zmian, jakie zachodziły przez stulecia na ziemiach polskich.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Autorzy książki, Magdalena Stefańczyk oraz Krzysztof Bzowski, opisują zarówno dworce w mniejszych miejscowościach (Wieliczka, Radymno pod Przemyślem, Pruszków) jak i w największych miastach w Polsce – Wrocławiu, Gdańsku czy Warszawie. Dzięki temu możemy ocenić, jakie znaczenie (zwłaszcza w XIX i XX wieku) miał budynek dworca.

Uwagę zwraca ogromne architektoniczne zróżnicowanie: przeglądając przewodnik odkrywamy budynki neogotyckie, neobarokowe, neorenesansowe, secesyjne czy modernistyczne. Wiele z nich bogato zdobiono (mozaikami, witrażami, dekoracyjnymi kaflami), niestety nie wszystkie detale przetrwały próbę czasu oraz realizowane po dekadach remonty.

Do dziś za sztandarowy przykład architektury brutalistycznej uznaje się nieistniejący już budynek dworca kolejowego w Katowicach. Był on zresztą jednym z bohaterów wystawy w warszawskim Pawilonie ZODIAK, o której można posłuchać w jednym z naszych podcastów.

Przewodnik jest podróżą przez regiony Polski. Poznajemy dworce m.in. Podkarpacia, Małopolski, Mazowsza czy Wielkopolski i Pomorza. Wiele z opisywanych budynków powstało w czasie zaborów, dlatego do dziś wyraźnie widoczna jest mapa ówczesnego podziału Polski. Obok historycznych i architektonicznych detali, autorzy zadbali o przekazanie legend związanych z opisywanymi budynkami. Czytając książkę dowiemy się np., który z budynków miał mieć ogromne podziemia, który doczekał się repliki w dalekiej Japonii oraz którędy przejeżdżał legendarny Złoty Pociąg.

W Audycjach Kulturalnych o książce „Polska na kolejowych szlakach. Architektura, historia, nowoczesność” opowiedział jej współautor, Krzysztof Bzowski.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Wydawnictwa Pascal.

Polska na kolejowych szlakach – transkrypcja podcastu

 

 

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera