Universum Atom String Quartet

Jeden z najbardziej oryginalnych kwartetów skrzypcowych na świecie na początku 2024 roku wydał siódmą solową płytę pt. Universum”. Dwupłytowy album zawiera cztery dwudziestominutowe kompozycje autorstwa wszystkich członków Atom String Quartet.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

W studiu Audycji Kulturalnych gościli skrzypkowie kwartetu, Mateusz Smoczyński i Dawid Lubowicz. Po raz pierwszy w historii zespołu muzycy zdecydowali się na ponad dwudziestominutowe kompozycje, które pozwoliły im na zupełnie inny rodzaj wypowiedzi artystycznej.

Dawid Lubowicz opowiada o jego odczuwaniu wszechświata i ważnych pytaniach będących inspiracją do skomponowania „Atomizacji”. Urodzony w Warszawie Mateusz Lubowicz oddaje hołd swojemu miastu komponując złożone z ośmiu części „Obrazki z Warszawy”. Utwór opowiada (głównie) dramatyczną historię stolicy Polski.

„Atlas motyli” Krzysztofa Lenczowskiego jest z kolei wyrazem fascynacji kompozytora przyrodą. Goście Audycji Kulturalnych opowiadają nam o umiejętności komponowania przez Lenczowskiego obrazowej muzyki i tworzeniu przestrzeni do improwizacji dla instrumentalistów kwartetu.

Rozmawiamy też o utworze „Bolero” Michała Zaborskiego i jego „heavy metalowych” inspiracjach zawartych w kompozycji.

Członkowie ASQ zdradzają również, którzy z wielkich polskich kompozytorów ukształtowali ich wrażliwość muzyczną na całe życie.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Universum Atom String Quartet – transkrypcja podcastu

 

 

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Anna Karna

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera