Wystawa „Glasstress Sopot: odsłonięte rzeczywistości” to prace 26 artystów z całego świata, które są dowodem na to, że szkło z niewielkiej wyspy u wybrzeży Wenecji, jest nie tylko piękne, ale wciąż inspiruje twórców. Wśród prac znalazły się dzieła Polaków: Xaverego Wolskiego i Maurycego Gomulickiego.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
Szkło towarzyszy ludziom od tysiącleci: szklane koraliki zostały znalezione na terenach starożytnego Egiptu i Syrii. W Wenecji pierwsze huty zaczęły działać w IV wieku, a centrum produkcji rozwinęło się na niewielkiej wyspie Murano w 1291 roku! Do dziś jest tam podtrzymywana tradycja barwnego i precyzyjnego hutnictwa oraz wielowiekowe techniki: szkło krystaliczne, grawerowanie, szkło mrożone, mleczne, opalizujące czy mozaikowe. Dzięki nim w wielu domach pojawiły się charakterystyczne wazony, misy czy dekoracyjne bibeloty. Co ciekawe, nazwa warszawskiego osiedla Muranów, pochodzi właśnie od włoskiej wyspy: w XVII wieku pałacyk wybudował tam wenecki architekt Szymon Bellotti, który nazwał go właśnie Murano.
Na dźwiękowy spacer po Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie można wybrać się słuchając podcastu Audycji Kulturalnych.
Do słynnej huty zaprasza dziś artystów wenecki mecenas sztuki, Adriano Berengo. Przedstawiciele różnych technik i dziedzin mogą tworzyć tam przy wykorzystaniu szkła Murano, we współpracy z mistrzami hutnictwa. Okazuje się, że szkło świetnie sprawdza się jako narzędzie do opowiadania o świecie i jego współczesnych wyzwaniach: ekologii, podziałach społecznych, prawach człowieka. W tym roku do grona zaproszonych Artystów dołączyło dwóch Polaków: Xavery Wolski oraz Maurycy Gomulicki, którzy niezależnie od siebie, stworzyli rzeźby inspirowane światem przyrody.
Prace z wystawy „Glasstress” towarzyszą Biennale Sztuki w Wenecji. Ekspozycję można oglądać w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie do 22.10.2023 r.
W Audycjach Kulturalnych opowiedziała o niej dyrektorka PGS w Sopocie i jedna z kuratorek wystawy, Eulalia Domanowska.
Fot. Xawery Wolski, Pulpo #1, zdj. Francesco Allegretto, dzięki uprzejmości Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.
Szkło „Murano” – z Wenecji do Sopotu – transkrypcja podcastu